Плътно следван от облечен в цивилни дрехи полицай, Мишел Уелбек, най-успешният съвременен писател на Франция, се отправя към офиса на издателя си. Излъчването му на същество от друг свят се допълва от крайно небрежния му външен вид: твърде къси вълнени панталони, характерният анорак, с който почти не се разделя, удобни обувки и черна раница за цигарите, които непрекъснато държи между средния и безименния си пръст, разказва лондонският в. "Гардиън".
"Този външен вид помага да се уединиш", коментира Уелбек. След атаките срещу "Шарли ебдо" през януари писателят е охраняван денонощно.
59-годишният Уелбек е мизантроп, който прокарва писателския си скалпел по кожата на съвременна Франция с жестока прецизност, превърнала го в световен феномен. Личността му понякога е дори по-популярна от неговите книги. Всеки нов роман се превръща в събитие от национално значение: от мрачната дисекция на хипи движението в "Елементарните частици", през противоречивия секс туризъм и тероризъм в "Платформата", чак до анализа на съвременните арт среди в спечелилия наградата "Гонкур" през 2010 г. "Карта и платформа".
Преди и след "Шарли ебдо"
Нищо в скандалния репертоар на Уелбек обаче не е предизвиквало толкова шум, както последния му роман "Подчинение", издаден на английски език миналата седмица, коментира "Гардиън". Книгата описва Франция през 2022 г. След два мандата на президента социалист Франсоа Оланд страната е в такава криза, че по улиците избухват сблъсъци между крайнодесни и мюсюлмански младежи.
На финала на президентската надпревара лидерът на "Националния фронт" Марин льо Пен се изправя срещу младия и амбициозен водач на новата френска партия "Мюсюлманско братство" - Бен Абс. Той печели заради подкрепата на всички основни партии, целящи да оставят Льо Пен извън властта. С идването на Абс редът е възстановен, но шериатът влиза в сила, насърчава се полигамията, жените започват да носят забрадки, а въпросът с безработицата най-накрая е решен, след като дамите са отстранени от работните си места и пратени да си стоят вкъщи.
Всичко е разказано през погледа на Франсоа – мъж на средна възраст, който се заглежда по своите ученички, от време на време плаща за секс и обмисля дали да не приеме исляма, за да успее в живота.
Денят, в който бе публикуван романът, Франция бе сполетяна от ужас. На 7 януари сутринта Уелбек дава първото си пространно интервю за книгата, в което говори за отношението си към исляма. Няколко часа по-късно двама братя нахлуват в редакцията на седмичното сатирично издание "Шарли ебдо", известно с острите си карикатури срещу пророка Мохамед, и разстрелват 12 души. Малко по-късно нападателите убиват на улицата и полицай, който се опитва да ги задържи. По ирония на съдбата той също е мюсюлманин.
Още по-жестока ирония се крие във факта, че на последната корица на "Шарли ебдо" преди атентата стои Уелбек като измъчен Нострадамус, готвещ се да празнува Рамазан. Макар и да е просто съвпадение, че атаките и излизането на "Подчинение" се случват в един и същ ден, това забърква Уелбек необратимо в събитията.
На следващия ден френският министър-председател Манюел Валс, който се опитва да защити единството на нацията, казва: "Франция не е Мишел Уелбек. Страната ни не е нетолерантна, изпълнена с омраза и гняв." Писателят спира рекламата на книгата и се уединява в планината. Ден по-късно съучастник на терористите – Амеди Кулибали – убива четирима души в еврейски магазин в Париж.
За личната загуба
"Бях у дома по време на атаките. Моята издателка ми се обади и ми каза какво се е случило – беше много изплашена", разказва Уелбек. Той споделя, че първоначално не се е притеснил за приятеля си - икономистът Бернар Марис, който има собствена рубрика в "Шарли ебдо". "Той не беше карикатурист. Не мисля, че някога е споменал думата "ислям" в текстовете си...Но всеки, който е бил в редакцията, е бил мишена." Когато разбира, че Марис е сред жертвите на атентата, казва: "За пръв път някой, когото обичам, беше убит." Разплаква се по време на телевизионно интервю, преди да спре всички медийни изяви покрай "Подчинение". "Просто бях депресиран", споделя Уелбек сега.
В резултат на нападенията много известни личности, считани за потенциални мишени на терористите, получават денонощна охрана. Уелбек казва, че идеята не е била негова, а на издателите му.
Писателят е обвиняван, че с "Подчинение" подклажда и без това съществуващите във френското общество антимюсюлмански настроения. Някои интелектуалци го определят като "безотговорен". Медиите го притискат да се извини. Ако доскоро Уелбек бе възприеман като ексцентричен бунтуващ се аутсайдер, сега във Франция той има почти божествен статут – той е най-продаваният френски писател, според някои и най-добрият жив автор. Мнението му има значение. Той обаче отрича да носи някаква отговорност.
"Моята задача не е да бъда отговорен. Идеята на една книга е да забавлява читателите, а страхът е едно от най-забавните неща." Според Уелбек една от най-важните задачи на писателя е творчеството му да бъде огледало на съвременното общество. Той твърди, че броят на книгите и кориците на списанията, заиграващи се със страха на модерна Франция от исляма, е добил застрашителни размери. "Книгата ми също е част от тази тенденция. Но не смятам, че има за какво да се извинявам."
"Вероятно мога да бъда наречен ислямофоб"
Уелбек твърди, че "Подчинение" не е ислямофобски роман. Но в светлината на атаките срещу "Шарли ебдо" той настоява, че всеки трябва да има правото да напише такава книга, ако поиска.
Често го питат променил ли е възгледите си за религията след оправдателната му присъда от 2002 г. за подбуждане на расова омраза по повод изказването "Ислямът е най-глупавата религия". Уелбек заявява, че не знае. "Факт е, че четенето на Корана действа успокояващо. Когато го казах при представянето на "Подчинение", може би не обърнах достатъчно внимание на факта, че вероятността един мюсюлманин да прочете Корана е същата като един християнин да прочете Библията. Това, което има значение, е кой е този, който интерпретира тези текстове. А в случая на исляма той е доста отворен."
На въпрос дали се определя като ислямофоб Уелбек отговаря: "Да, може би. Все пак трябва да се има предвид, че думата "фобия" означава по-скоро страх, отколкото омраза. Аз лично се страхувам, че нещата за Запада ще се объркат тотално. Според някои това вече се е случило." Попитан дали има предвид тероризма, писателят кимва утвърдително. "Някои казват, че терористите са малка част от човечеството, но може би малко на брой хора могат да постигнат силен ефект. Често се случва историята да се пише от най-решителните малцинства."
Уелбек категорично отрича да е провокатор. "Провокатор е човек, който отива твърде далеч само за да си играе с нервите на хората. Добрият провокатор знае кога ще предизвика шок. Аз съм абсолютно неспособен да го предвидя. Всеки път ме изненадва."
Той смята, че, въпреки че е пришпорил развитието на събитията с описанието на една ислямистка Франция през 2022 г., възможността за издигането на мюсюлманска партия като контрапункт на Марин льо Пен е абсолютно реална. Самата Льо Пен нарече книгата "измислица, която може да се превърне в реалност". Към онези, които го обвиняват, че с "Подчинение" е направил коледен подарък на лидера на крайната десница, Уелбек отговаря: "Не смятам, че романът ще й спечели повече гласове. Във всеки случай тя не се нуждае от тях."
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов