17 Февруари, 2025

​Горящи свещи изписаха имената на героите Списаревски и Кюмюрджиев

​Горящи свещи изписаха имената на героите Списаревски и Кюмюрджиев

Станислав Станев

На 20 декември група родолюбци от Пловдив продължиха традицията - да почитат заслужили личности и важни събития от българската история.

Вчера те отдадоха почит на храбростта на българските пилоти, защитавали родното небе по време на Втората световна война като изписаха имената им с горящи свещи.

През 1943 цяла Европа е в пламъците на войната. България не е изпратила нито един свой войник на фронта, но нейния „военен“ пацифизъм не е оценен от враговете, чиито самолети сеят разрушение от въздуха. Родината е подложена на масирани бомбардировки, при всяка от които участват стотици вражески машини. Българското небе се брани от значително по-малък брой, но за сметка на това добре подготвени и отлично въоръжени пилоти.

На 20.12.1943 в българското небе навлизат 200 тежко въоръжени изтребители и бомбардировачи. Срещу тях нашите ВВС противопоставят едва 36 бойни самолета. Поручик Димитър Списаревски, излетял със закъснение, забелязва голяма група самолети, която е избягала от неговите бойни другари и смело лети към центъра на София. Без да се поколебае, младият офицер атакува сам 16-те вражески машини. Агресивният му огън унищожава една „летяща крепост“, но мунициите му свършват. Вместо да избяга и да се спаси, обаче Списаревски взема тежко лично решение, което спасява София от нови разрушения. Той се врязва със своя самолет във водача на враговете. Противникът е смаян от тази храброст, бомбите, предназначени за софиянци са изхвърлени в полето, а съюзническите самолети бягат панически.

Същият ден подвигът на Списаревски е последен за още един български пилот. Поручик Георги Кюмюрджиев. Той също засича група самолети и подобно на Списаревски ги атакува сам. Два от тях са поразени от българския огън, но младият поручик няма шанс срещу останалите 6.

Двамата достойни бойни другари са погребани заедно, изпратени с почит от спасените българи. Посланието на двамата поручици отеква злокобно в съзнанието на враговете.

Английското радио ББС се обръща към бойните другари на Списаревски и Кюмюрджиев

„Български летци, знаем че сте храбри и сте готови да браните родината си до смърт, но няма смисъл да се блъскате в нашите крепости, защото сте малко, а ние хиляди!“

Единственият оцелял от удара на Списаревски моли да му бъде позволено да се срещне с майката на героя и се прекланя пред жената възпитала такъв българин, а друг участник в боя от 20.12.1943 си спомня:

„Българските летци се бият с ожесточение, като че ли защитават най-скъпата светиня на света. За мен те изчерпват понятието ненадмината ярост в авиацията“.

Макар и трагично загинали, двамата български герои имат щастието да паднат в защита на Родината и клетвата, която са давали. След края на войната десетки техни другари биват безмилостно смазани от репресивната машина на новата комунистическа власт. Хора, бранили безстрашно и самоотвержено България са избивани или изпращани по лагери. Спасени от българските авиатори нови политактивисти се превръщат в техни мъчители и палачи. Имената на Списаревски, Кюмюрджиев са забранени за споменаване.

Родолюбието, характерно за всички царски офицери е послание, актуално и днес. А родолюбието в думите на Димитър Списаревски е пример за това как трябва да се обича България:

Не искам в моята рота да се говори за разни Хитлер, Сталин, Чърчил, Рузвелт, Мусолини.... Вие сте преди всичко български войници и нашата единствена идея трябва да бъде България“.

Сподели:
 Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите

Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите

Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора

Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници

Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници

Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час

500 кг боклук изхвърля средно българинът за година

500 кг боклук изхвърля средно българинът за година

Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година