Ето няколко кариерни съвета, които със сигурност сте чували и които е по-добре да игнорирате, за да не се окажете безработни, безпарични, безперспективни и демотивирани в кариерно отношения.
“За колкото повече позиции кандидатствате, толкова по-голям е шансът да си намерите работа.”
Този съвет може би работи, ако пускате тото, но при търсенето на работа нещата не стоят точно така. Кандидатстването за много позиции, включително и такива, които не са в ресора ви, действа разконцентриращо, разпилявате енергията си и не влагате достатъчно усилия за всяко едно мотивационно писмо или интервю, за да си проличи, че наистина искате и сте перфектният кандидат за тази позиция.
“Доброто мотивационно писмо и CV са тези, което ще ви осигурят работното място.”
Всъщност може въобще мотивационното ви писмо да не е идеално, а CV-то ви да не съдържа целия ви професионален опит, да не е хронологично написано и прочие и пак да получите работата благодарение на доброто си представяне за интервю за работа.
“Броят на нулите в заплатата ви са най-важното” и “Работете това, което обичате, макар и срещу ниско заплащане”.
Истината е някъде по средата. Заплатата наистина е важна, защото това е вашето препитание и от това до голяма степен зависи качеството ви на живот, но е също толкова важно и да харесвате работата си и да я вършите с желание и старание, без да се прибирате изстискани след края на работния ден.
“Честото сменяне на работното място не се отразява добре на CV-то ви”.
Да, някои работодатели не гледат с добро око на кандидатите за дадена позиция, които са сменили много работи за кратък период. Но това е съвсем нормално, ако сте млади и в началото на кариерата си, когато търсите своето място и кариерния път, по който да поемете. А дори и да сте вече на възраст със солиден професионален опит, при положение, че ви се предоставя уникална възможност за страхотна позиция, макар и в рамките на година тя да е 3-та поред, защо да не я приемете. Това само говори за желание за развитие.
Бъдете Шива на работното място
Звучи така, сякаш, ако можете да правите 100 неща и вършите 10 от тях едновременно, сте идеалният служител и отдавна сте си заслужили повишение. Т.нар. мултитаскинг обаче е не само стресиращ, но и неефективен метод на работа.
Идвайте първи и си тръгвайте последни
Има съществена разлика между това да работите здраво и да бъдете работохолици, както и това да сте ефективни и продуктивни. !2-те часа работа няма да ви осигурят желаното повишение, ако колегата ви работи по 8 часа, но свършва два пъти повече и по-качествени неща от вас.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца