Васил Василев
Протестиращите полицаи, които са опънали шатра пред Народното събрание, смениха цигарите и минералната вода с детската игра „Не се сърди, човече”. Трима от общо десетината дежурни пред парламента наредиха пионките и заявиха, че чакат за четвърти играч министър Румяна Бъчварова. Недоволните служители на реда подчертаха, че с този акт искат да покажат, че нямат нищо лично към самата нея, тъй като е останала с погрешни впечатления от действията им. Полицаите стачкували не срещу името на министъра на вътрешните работи, който ръководи всички специализирани дирекции, а срещу шефовете си, които взимали решенията за целия състав.
Протестиращите са недоволни и от факта, че
никой от властта не идва да преговаря с тях,
както е описано по закона в подобни случаи на стачкуващи полицаи. Подетата от тях гражданска подписка и протеста им ще продължи „дотогава, докогато трябва”, категорични са служителите на реда.
„Вече има граници, които са прекрачени отдавна и проблеми, които са останали от по-старите ръководства през годините и не са намерили решение до момента”, коментира Иван Сердаров, служител на реда от Пловдив, дошъл да бди в протестния пункт пред Народното събрание.
Полицаите настояват още да коментират проблема с ранното пенсиониране в МВР с изпълнителната власт, тъй като законопроектът по думите им вече е внесен. Другият основен проблем за служителите на реда са командировките по границите и дежурните екипи, които са съкратени. „Не може да се прибереш вкъщи и да не смееш да се отпуснеш, да спиш спокойно, да се забавляваш, защото всеки момент могат да те извикат в същия момент, и да те пратят в Гърмен, например, тъй като няма достатъчно хора. По границите със страни от ЕС ни пращат в нечовешки условия”, коментира още той.
За да покажат как се живее на браздата, протестиращите са издигнали импровизиран лагер, но уточняват, че реално той не е на жълтите павета, където се намира инсталацията им, а в дъжд, сняг и студ, в балкана. „Говореше се, че ще се дават 5 млн. лв. допълнително за униформи. Може да се дават допълнително пари, ако са изплатени старите задължения, които са 34 млн. лв.”, каза още Сердаров.
Политици при протестиращите не идват. Надяват се поне през петъчния парламентарен контрол все някой и от министрите да ги посети и да говори с тях. Казват, че не заплашват управляващите и не са страшни. Служителите на МВР не са доволни и от факта, че се готви съкращаване на специализираните групи, които се включват по време на наводнения и пожари, от 31 на 8 човека.
„Ние не искаме по-високи заплати, защото сме реалисти и познаваме какво е състоянието в страната. Искаме само по-добри условия на труд, за да сме полезни на хората. Не претендираме за възнаграждението на полицаите да стане като това в Сърбия и Румъния. Освен това, не е нормално да ни карат на някои места да си отработваме отпуските и болничните”, каза още Сердаров.
До момента обаче недоволните са получили
подкрепата само на над 300 граждани,
които са се подписали по исканията им. Казват, че този факт не ги притеснява и не претендират всички да ги харесват. Гражданите, които минават покрай тя реагират различно на протеста им - някои ги подкрепят, а други ги атакуват, че не си гледат работата и имат само претенции. Протестиращите споделиха, че използват почивката си, за да стоят пред парламента на ротационен принцип. Само един от десетината души под шатрата си е пуснал отпуска. Стачкуващите искат да измият срама от системата, но това нямало как да стане, ако дори не може да имаш нормална униформа. Разказаха случай с техен колега, който не можал да си позволи и да си купи нова униформа и излязъл да патрулира със стара, която дори била втора употреба. Системата веднага го глобила за нарушението.
„Как да работим ефективно, като ни пращат на командировки без пари и заплата. Казват ни, че ще ни платят разходите, но това се случва след 6 месеца. Там аз какво ще ям, камъни ли? Ако видите полицай с тениска на МВР, то той си я е купил сам. Полицията от кръста нагоре се облича от собствения си джоб. Въпреки че в сектора са забранени даренията, най-големият дарител в МВР са служителите му”, каза още Сердаров.
Полицаите не пропуснаха да отбележат и факта, че с 3 литра бензин на патрулна кола трябва да помагат на район със 140 000 души, каквито случаи имало например в Пловдив.
Недоволните полицаи обаче не искат да коментират, защо същите искания не поставиха по времето на министър Цветлин Йовчев, когато с месеци ги командироваха в София и по границата да пазят властта от гражданите и от незаконно влизащи имигранти. Мълчат и за подвеждащия трасперант с надпис: „Да служим на народа, не да слугуваме на политиците“, сякаш сами признават, че МВР е използвано да слугува на властта. Всъщност именно заради тези подозрения гражданите днес отказват да подкрепят протеста на МВР, отказват и защото само с липса на условия за работа, не може да се оправдае липсата на ефективност и резултат от работата им.
В края на разговора ни протестиращите се пошегуваха с т. нар. „гарнизонни тетрадки”. Когато МВР е военизирано, са въведени подобни списъци, където всеки, който напуска града или селото се подписва. На места в България се оказва, че все още имало подобни соцотчети.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца