До юни тази година на Националната телефонна линия за деца - 116 111 - са подадени 332 сигнала за деца в риск. В две трети от случаите става въпрос за пренебрегване на деца (119) или за физическо насилие (116), а в останалите - за риск от отпадане от училище, принуждаване за просия и изоставяне от родителите. В 44 от случаите са постъпили данни за деца свидетели на домашно насилие между родителите, показва отчетът на Агенцията за социално подпомагане за полугодието.
От януари до юни психолозите на националният телефон са получили над 57 хиляди обаждания - с 3 000 повече, отколкото за същия период на 2014 г. От тях - 6 604 човека са потърсили и получили консултации от специалистите като мнозинството са деца. Само през юни позвъняванията са 11 хиляди, а проведените консултации са 1 369.
При всяко обаждане на линията, се осъществява оценка на риска и когато консултантът прецени, че такъв съществува, се уведомяват органите за закрила на детето на местно ниво, поясняват от АСП.
През месец юни са подадени 54 сигнала за деца в риск, като 12 от тях са получени от самите деца, а останалите 42 – от близки или други пълнолетни хора. В 23 от случаите водещият риск е бил от физическо насилие, често в комбинация с пренебрегване. Сигналите за неглижиране са втори по честота – 18.
Специалистите отдават голяма част от проблемите, за които чуват по телефона, на склонността насилието да се ползва като възпитателна мярка и проблемите на родителите да се изливат под формата на домашно насилие. Конфликтите вкъщи се отразяват негативно на психиката на младите хора, които водят и до проблеми в адаптацията и справянето с учебния материал.
Децата, които се обаждат на 116 111, търсят помощ най-вече при семейни проблеми (конфликти с родители, с братя и сестри), психосоциални проблеми (тревожност, самота, страхове), насилие, училищни проблеми, а също и за взаимоотношения с връстници (любовни връзки, приятелства) и за информация за правата си, за компетентни органи и програми.
Друга, по-малка група звъни с притеснения за предстоящ ранен брак. Има момчета и момичета, които осъзнават ранното съжителство като нередно, нежелано или пречка на плановете им за развитие, посочват от Агенцията за социално подпомагане. Например през месец юни експертите на Националния телефон за деца са дали 14 консултации по темата за ранния брак. В такива случаи на младежите се разяснява, че подобни съжителства са нарушение на закона и техните права и застрашават тяхното бъдеще.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним