Целта е да се отсеят шарлатаните от истинските лечители, и да има ясни критерии кой може да лекува с методите на нетрадиционната медицина, като има контрол от страна на МЗ.
Това обясни Зофия Шчербак, лечител и председател на Сдружението на природолечителите в България, цитирана от БТА.
Шчербак е участник в подготвяните промени, наред с представители на Българския лекарски съюз, националните пациентски организации, представители на МЗ и МОН, преподаватели от УНСС, юристи, хомеопати и др.
"Досега съществуващите липси в Закона за здравето, приет през 2005 г., дадоха възможности за разширяването и развитието на шарлатанството в България
Законът беше непълен, нямаше наредба за алтернативната медицина и много недобросъвестни хора, представящи се за лечители, се възползваха от тези вратички в здравното законодателство.
Няма да припомням постоянните случаи, изнасяни в медиите, как един шарлатанин прибрал стотици хиляди левове от болни пациенти, друг вместо да излекува, навредил на болни хора и т.н.
В тези случаи МЗ не можеше да вземе отношение, защото нямаше законова основа за това и тогава пряко се намесваше МВР", казва лечителката.
Шчербак припомня и най-важните предложения за промени в Закона за здравето, глава 6, които според нея за пръв път МЗ реално и на практика подкрепя.
Едно от най-съществените предложения е да бъдат контролирани лечителите не само като дарба, а най-вече като резултати от тяхната работа. Когато един лечител работи под контрол на медицинско лице, може да се види какви заболявания повлиява той и какъв резултат има от неговото лечение.
Целта е да се отсеят истински доказалите се лечители от екстрасенсите,
които развалят магии или лекуват от разстояние чрез импулсни телефони.
Всеки лечител би трябвало да подпише договор с лекар, като самият той избере съответното медицинско лице, с което ще работи, за да няма администриране отгоре.
Друго съществено предложение на комисията е лечителите, които нямат медицинско образование, да карат курс по медицина минимум 300 часа.
В това отношение може да помогне Националният център по обществено здраве и анализи към МЗ, който съвместно с висши медицински институти може да организира подобен курс, смята Зофия Шчербак.
Има идея също лицата, доказали себе си като лечители, независимо дали имат медицинско образование или са с доказани резултати от лечение на пациенти, да бъдат обединени в един център, където да се документира медицински тяхната дейност. В този център могат да бъдат канени и доказали се в Европа или по света чуждестранни лечители.
На Шчербак е и предложението да бъде подписана в началото на лечението декларация между лекар, пациент и лечител.
Според нея би трябвало резултатите от дейността на лечителя да бъдат документирани медицински и пред лекаря, като задълженията на пациента бъдат ясно формулирани в съответна декларация и той стриктно ги спазва.
Според данни на експерти от Националния център по опазване на общественото здраве и анализи у нас регистрираните лица за упражняване на неконвенционални методи на лечение според Закона за здравето са около 160 души, от които 100 са лекари, а останалите са фармацевти, медицински сестри, фелдшери и акушерки.
Броят на шарлатаните, измамниците, екстрасенсите и врачките, които лекуват от разстояние чрез импулсни телефони, чрез въпроси до телевизии или медии обаче е десетократно по-голям.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца