Това разказа пред камерата на Нова ТВ един от сирийските бежанци, настанен в центъра в Овча купел.
Според Стоян Петров от Държавната агенция на бежанците в Овча купел, където е един от центровете за настаняване на бежанци, капацитетът е сериозно превишен. Във Враждебна и Военна рампа обаче има възможност да поемат още бежанци. Въпреки това хората са загрижени и непрекъснато пращат дарения за тези хора.
Стараем се да поддържаме добри условия за живот в бежанските центрове. Храната има достатъчно, има и от много дарителски организации. 65 лева са джобните пари за всеки бежанец за един месец. Трябва да се знае, че един бежанец струва на държавата около 1200 лв., в които влиза както храната, тока, водата, транспорт, обясни Петров. Въпреки това има проблеми, които все още не са решени. Един от проблемите е свързан с малките деца, които често се нуждаят от лекарска помощ и по-специални грижа за отглеждането им. Но за това трябва да се погрижи и Агенцията за закрила на детето, както и Столична община, с които ще търсят решаването на проблема, коментира Стоян Петров.
Това, което трябва да се направи още за бежанците е освен подобряване на битовите условия и медицинска помощ, да се ускори легализирането на тяхното пребиваване. Това ще даде възможност на тези, които искат да останат в България, да се интегрират по-лесно и бързо в обществото.
От репортажа стана ясно, че денонощно в центъра обикалят патрули на общинска полиция, които се грижи за реда, сигурността и предотвратяването на кражбите в този район, които са ескалирали през последните месеци.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним