Част от културно-историческото ни наследство е в трагично състояние. Това призна пред БНТ директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Той обаче отбеляза, че не може да се пренебрегва фактът, че през изминалите 25-26 години са се положили и много грижи. Самият Божидар Димитров бил реставрирал 34 църкви. Сред тях са Боянската църква, Земенският манастир и „Св. 40 мъченици”.
Историкът смята, че единственото спасение е частните паметници на културата да станат държавна или общинска собственост. По думите на Димитров проблемът е, че у нас има 40 000 паметника на културата, които са регистрирани в Националния институт за паметници на културата. Две трети от тях можели да са частна собственост, тъй като биличастни жилищни домове от епохата на Възраждането. Историкът подчерта, че тютюневите складове са само малка част от частните паметници на културата. Той обясни, че въпросът законово е уреден. Това означавало, че по предписание на Националния институт за паметници на културата, частните собственици трябвало да полагат грижи.
Друг обаче бил въпросът дали този собственик има пари. По думите на Божидар Димитров не може да се иска от един пенсионер с 200 лева пенсия да се грижи за паметник на културата, за чиито ремонт са необходими стотици хиляди левове. Димитров съветва законът да се ремонтира така, че да не се разчита на частните собственици. Той смята също, че държавата трябва да се намеси по силен начин и да изкупи частната собственост и да ги направи държавна. Помощ можели да отправят и общините. Това можело да стане като ги изкупят не за много големи пари. Димитров е категоричен, че не може да се искат 5 млн. евро за тези складове, тъй като вече са просто едни паянтови сгради.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца