9 Май, 2026

Чакаме 60% повече бежанци през лятото

Чакаме 60% повече бежанци през лятото

60% ръст на бежанците за първото тримесечие на годината в сравнение с година по-рано отчитат от Агенцията за бежанците. Нова вълна се очаква в страната в периода от юли до септември. Това заяви председателят на Държавната агенция за бежанците Никола Казаков пред България Он Ер. Основният бежански поток идва главно от Сирия, Ирак и Афганистан, допълни той.

Ускоряването на процедурата по предоставяне на закрила, подобряване на условията на живот в центровете за настаняване и повишаване на капацитета за здравното осигуряване са приоритетите на агенцията за тази година. Председателят допълни, че Държавната агенция очаква още близо 8 млн. лева финансиране от бюджета. Към момента се работи с 6.6 млн. лв., а са необходими 16 млн. лв. Никола Казаков каза, че България ще получи и европейски пари за работа с бежанците. По думите му финансирането на работата с бежанците трябва да е на база БВП на определените държави.

Сподели:

Коментари (0)

Новата власт възстанови уволнения за смъртта на Сияна шеф на АПИ - Плевен

Новата власт възстанови уволнения за смъртта на Сияна шеф на АПИ - Плевен

Вместо Денчев - подсъдим съм аз за това, че съм обвинил него и колежката му Иванка Върбенова в кражби на асфалт, казва Николай Попов

Осветиха имената на агенти на ДС в Министерство на икономиката

Осветиха имената на агенти на ДС в Министерство на икономиката

Проверките се извършват в резултат на настъпили сериозни кадрови промени

Мяра: Три са основните приоритета за българските граждани

Мяра: Три са основните приоритета за българските граждани

Нова бюджет, овладяване на цените, съдебната реформа и свързаните институционални промени са темите, които сериозно вълнуват обществото