Ако сега 100 осигуряващи се работят, покривайки разходите за 77 пенсионери, след 37 години бройката им ще скочи на 109. Проучването е за икономическото въздействие на застаряването на населението и вариантите за смекчаването му. Докладът е направен по искане на финансовото министерство и се базира на данни към август.
Според тях, ако през 1960 г. средната възраст на българите е била малко над 30 г,. сега е почти 43 г. Според прогнозните очаквания до 2050 г. един на всеки трима българи ще бъде на възраст над 65 г. и само един на всеки двама - в трудоспособна възраст.
Бързото застаряване ще отправи сериозни предизвикателства към пенсионната система, предупреждават експертите. Прогнозите са населението над 65-годишна възраст да се увеличи с около 60% до 2075 г.
Наред с това се прогнозира хората в трудоспособна възраст между 15 и 64 години да намалеят наполовина към 2075 г. Освен това относителният дял на възрастното население ще расте по-бързо от броя на трудоспособните българи заради ниската раждаемост и увеличената продължителност на живота.
Прогнозата на световната банка винаги са страшни и никога не се сбъдват. Не вярвам, че и сега това ще фсе случи, обяви по Нова ТВ икономистът Емил Хърсев.
Или ще имаме работеща икономика, или ще стане и още по-лошо. Като не можеш да създадеш добри условия за бинсе в страната си, хората се изнасят в чужбина, предупреди Хърсев. Той добави, че все пак реалните показатели не са толкова страшни - 65% увеличение на доходите имаме в условия на криза, посочи експертът.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца