Днес около 16 часа на летище София се очаква да пристигне швейцарската гвардия, която повече от пет века охранява всеки водач на Римокатолическата църква. Пребиваването й у нас е свързана със започващата на 5 май официална визита на папа Франциск. Това разкриха за Faktor.bg запознати със сигурността на светия отец. От българска страна за папа Франциск ще се грижат МВР и НСО, а над 100 са изискванията, които шефовете на швейцарската гвардия са предявили към българските служби за сигурност.
Швейцарските гвардейци, които се грижат за сигурността на светия отец, са същите от времето на Юлий ІІ, а техните униформи сякаш носят духа на папския Рим през вековете.
Специалната гвардия е създадена на 22 януари 1506 г., за да защитава папата и папския двор. Папа Юлий II е този, който решава да се обгради с елитна охрана, която да го пази както от противниците му, така и в случай на политически убийства, които са били често явление в Рим по онова време. И тъй като години наред Сикст IV е възхвалявал швейцарските войници, Юлий II избира мъже именно от Швейцария. Благодарение на отец Петер от Хернстейн на 9 септември 1506 г. в кантон Цюрих събират първите 150 войници, които по-късно изпращат в Рим. През 1512 г. швейцарската гвардия защитава Папската държава от нападенията на краля на Франция, като след тези събития Папата ще нарече своите войни "защитници на свободата на Църквата".
Друго историческо събитие, което отличава швейцарските папски гвардейци, е защитата на папа Климент VII на 6 май 1527 г., когато папската войска, водена от Роист Каспар, е била нападната от Карл Борбонски с неговата 12-хилядна армия. В тази битка швейцарските гвардейци, начело с техния главнокомандващ успяват да задържат нашествениците часове наред, давайки възможност на папата и кардиналите да се скрият в замъка „Сант Анджело”. В памет на този епизод всяка година на 6 май новите гвардейци полагат клетва за вярност към папата. „Acriter et fideliter” („Чест и вярност”) е мотото на швейцарската гвардия.
На какви критерии трябва да отговарят швейцарските гвардейци? Трябва да са момчета на възраст между 19 и 30 години, високи над 174 cм, естествено трябва да бъдат римокатолици, отслужили военна служба в Швейцария. В момента на приема трябва да не са женени, но могат да се женят впоследствие. Естествено, в наши дни е важно и образованието, защото след изтичане на военната служба към Светия Престол бившите гвардейци най-често стават ръководни кадри в елитни частни охранителни компании.
Говори се, че традиционните гвардейски униформи са дело на Микеланджело, но това е погрешно твърдение. Униформата със златисти, сини и червени широки линии вероятно е само отчасти вдъхновена от Рафаело и по-точно само бухналите ръкави. Няма точни данни какво е било първоначалното облекло на швейцарците по времето на Юлий II, но със сигурност не са имали облекло, по-различно от това на обикновените войници от онези времена. Единственото, което се знае със сигурност, е, че облеклото на швейцарската гвардия е било за сметка на папата, а на гърдите на гвардейците вероятно са били пришивани бял швейцарски кръст или кръстосаните папски ключове. Техни оръжия са били копието и мечът, а раменете, гърдите и ръцете си имали метална броня. В някои случаи тялото е било покривано с туника до коляното. Що се отнася до чорапите, те обикновено стигали до колената.
Освен да придружава Папата, Швейцарската гвардия присъства по време на ръкополагането на епископи и свещеници, при избора на кардинали и връчването на религиозни титли, както и по време на църковни тържества в Рим. На тези празници гвардията подсилва тържествеността със своите одежди и древни оръжия.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца