Той е категоричен, че медиите крият много рискове за здравето на децата. Българчетата могат да бъдат много по-здрави, но те ядат рекламирана храна, а тя много често съдържа вредни съставки, смята още медийният експерт, който дава сериозно рамо на социалните служби, които непрекъснато се борят с такива проблеми.
Шефката на медийната комисия в парламента Даниела Петрова пък припомни, че вече е направена промяна в медийния закон, която защитава децата от тв експлоатация. Тя припомни, че всичко е започнало от оплаквания на граждани заради участието на деца в „Биг Брадър". След това депутатите приеха текстове, които да бранят психичното здраве на децата.
От медийната комисия информираха, че в навечерието на първия доклад на ЕК за медиите, констатациите са, че нарушенията не са много. Все пак ЕК предупреждава, че трябва да се ограничи рекламата на храни, съдържаща вредни съставки и консерванти и да се намали участието на деца в предавания, които могат да им причинят психическа вреда.
От СЕМ изтъкнаха, че децата са много експлоатирани като лица на банки, както и в търговските съобщения.
Сега се спазва правилото за 30 мин. продължителност на детските предавания. В рекламата на лекарства обаче понякога има забързване на дикторския глас, точно в тази част където се казва за каква възраст е лекарството. Не винаги се съобщава, че даден продукт е хранителна добавка, а не лекарство, скараха се от СЕМ.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца