Това обсъждат депутатите от парламентарната комисия по образование и наука. Те започнаха разглеждането на второ четене на промени в Закона за висшето образование.
По предложение на правителството висшите училища вече няма да могат да се възползват толкова от принципа: "парите следват студента", а ще трябва да докажат научни изследвания и по-добро преподаване.
Целта на промените по отношение на субсидирането на университетите е да се спре практиката за приемане на студенти с ниски резултати с цел раздут бюджет за повече държавни пари. Субсидията за научна дейност на ВУЗ-овете пък ще се отпуска по сериозни критерии за научни успехи и ще се спира при слаби резултати.
Ключова промяна е и даването на възможност на университетите да обучават студенти срещу заплащане извън държавната поръчка, но се ограничава правото на академичния състав да участва в акредитацията на повече от едно висше учебно заведение.
Измененията в закона ще засегнат и Националното представителство на студентските съвети (НПСС), тъй като уреждат статута му на орган, изразяващ на национално ниво интересите на студентите и на докторантите.
В състава на НПСС вече ще могат да влизат само членове на студентски съвети и председатели, а членовете му ще имат мандатност. Предвижда се и засилена прозрачност и отчетност на НПСС, извършване на проверка от Сметната палата с предоставяне на данните онлайн.
Административната издръжка на НПСС пък ще падне от 10% на 3% от бюджета му.
Вече няма да има и т.нар "летящи професори", които да преподават в няколко висши училища едновременно и да участват в тяхната акредитация. С поправката на закона вече един преподавател ще може да бъде преброен при акредитацията само на един университет.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца