Идеята, която лансират управляващите, е представена пред представители на потребителски организации на работна среща в парламента, ръководена от зам.-шефа на енергийната комисия Явор Куюмджиев от БСП.
Повторната такса за включване на тока има единствена цел да носи приходи на доставчиците и да служи като наказателен механизъм и за едно щракване с пръст клиентите неоснователно трябва да плащат такса, обясни мотивите си за промяна Куюмджиев.
Освен това клиентите в момента страдат масово от липса на качество на доставената услуга и амбицията е да е се променят някои закони, за да стане животът на потребителите по-лесен, каза червеният депутат в началото на дискусията и уточни, че това е част от стратегията им за борба срещу монополите.
Сред другите промени, които управляващите предвиждат и които смятат да внесат са промяна на механизма при оспорване на надписана сметка. В момента клиентът трябва да плати, дори и да мисли, че е надвишена и едва след като докаже, че това е така, да си върне надписаните средства. Сега се предлага
при съмнение за 30% надписана сметка клиентът да не плаща, а доставчикът да доказва правотата си и едва след това да иска заплащане на оспорената сметка.
Управляващите предлагат и задължение на крайните снабдители и обществения доставчик да информират по достъпен начин потребителите за предстоящо спиране на тока – по телефон, чрез смс, изпращане на уведомление и др.
„Повече не трябва да има граждани, които остават без ток без причина”, каза Куюмджиев.
Обмисля се и създаването на независим контролен орган, който да извършва проверката и точността на електромерите. В момента това става в института по метеорология, но за да занесат уредите си там, гражданите трябва да минат през електроразпределителното дружество да им го разглоби, защото те нямат право да го отварят. Това е порочен кръг, смятат управляващите.
Те предлагат още да се въведат санкции за отклонения от стандарта за качество на еленергията.
По време на дискусията от потребителските организации направиха предложения за редица изменения в различни закони. Те поискаха падане на добавките в ценообразуването. Други пък се възмутиха, че няма санкционирани потребители за незаконно ползване на топлинна енергия. Богомил Николов от "Асоциация активни потребители" обяви, че откакто е въведена санкцията за ползване на парно, когато то се води изключено, няма нито един наказан.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца