„Не искаме привилегии, искаме просто да оцелеем“. Това заяви Ивайло Александров от „Критична маса София“, по време на дискусията, която омбудсманът Мая Манолова организира днес по проблемите на любителите велосипедисти, както и за професионално практикуващите колоездене. В нея участваха заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова, столичният заместник-кмет по транспорта Евгени Крусев, главният архитект на София Здравко Здравков, главният секретар на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ Дамян Войновски, комисар Бойко Рановски – началник на „Пътна полиция“ при ГДНП, комисар Тенчо Тенев – началник на отдел „Пътна полиция” към СДВР, директорът на „Елитен спорт“ към Министерство на младежта и спорта Антоанета Боева, директорът на „Капиталово строителство“ на Национална спорта база Кирил Тонозлиев, председателят на Българския колоездачен съюз Евгений Димитров, представители на велосипедните организации - Velocafe.bg, КК „Велосити“, Сдружение „Велоразходка“, Сдружение „Велоеволюция“, „Критична маса София“, Сдружение СИПО и др.
Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на един от най-добрите български колоездачи Мартин Гачев, който загина, пометен от тир на главен път 1-8.
„Този спорт няма как да стане по-масов без да се вземат мерки. Няма подходяща инфраструктура в големите градове. Затова и статистиката е повече от стряскаща. През 2015 г. у нас са станали 428 произшествия с колоездачи. В тях са ранени 410 души, а 29 са загинали. През 2016-а катастрофите с велосипедисти са били 394, загиналите са 33, а ранените – 369 души. Липсват условия и за професионалните колоездачи. Колодрумът в Борисова градина е занемарен, има и редица законови неуредици", посочи Манолова.
„Като омбудсман, използвайки правото си на непряка законодателна инициатива, ще предложа промени в Закона за движение по пътищата, така че изпреварването да става с осигуряване на разстояние от 1,5 м, с въвеждането на пътен знак за това. Също така да бъдат уточнени и изискванията към велосипедистите, които се движат в градски зони с цел безопасността на движението“, каза тя.
Омбудсманът се ангажира до 10 дни да обобщи поетите ангажименти от всички институции за сформиране на работна група с участието на велосипедистите за реализиране на всички техни искания, които в обобщен вид са: максимално странично отстояние от 1.5 м при изпреварване на велосипед; преразглеждане и осъвременяване на правата и задълженията на велосипедистите; правила за движение на велосипедисти в група; добавяне на нови знаци за велосипедна инфраструктура, образоване на децата и учениците от най-ранна детска възраст с цел гарантиране на тяхната безопасност, ревизия приложимостта на вело-инфраструктурата в страната, включително с изграждане на велоалея, която да извежда извън града, ремонтиране и пускане в действие на Столичния колодрум „Сердика“ и др.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова подчерта, че работят по нова Наредба № 2, която „обръща пирамидата“ и на преден план излиза безопасността на участниците в пътното движение, като акцентът на първо място пада върху пешеходците, после върху велосипедистите, автомобилистите и т.н.
По думите ѝ, в първата наредба на министерството от 2004 г., няма и думичка за велоалеи, те се появяват едва през 2016 г.
„Днес работим по нов вариант на наредбата, която през 2017-та очакваме да влезе в сила“, подчерта Комитова.
Столичният заместник-кмет по транспорта Евгени Крусев се ангажира като първа крачка, веднага след затопляне на времето, всички велоалеи в София да бъдат пребоядисани и допълни, че скоро ще стартира система за колела под наем.
Шефът на столичния КАТ Тенчо Тенев предложи да се монтират камери на ключови позиции, за да се глобяват шофьори, които паркират на велоалеи.
„От друга страна всеки ден има велосипедисти, които пресичат кръстовища на червено“, каза той.
![Мая Манолова с нова инициатива - внася законопрект в интерес на колоездачите](/static/downloads/uploads/images/m/maia_manolova_1422088222.jpg)
Мая Манолова
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година