В понеделник започна делото срещу стрелеца от Лясковец Петко Петков, който обяви, че е невинен. В същото време майка му живее в апартамента, в който се разигра престрелката, където все още личат следите от куршуми, показа репортаж на Нова ТВ.
Драмата в Лясковец се разиграва на 14 март 2014, когато 6:00 часа сутринта специализираният отряд за борба с тероризма е пред вратата на Петко Петков. Призовават го да се предаде, но първоначално отказва. После Петков заявява, че ще се предаде, но открива огън при който е покосен смъртоносно командоса Емил Шарков, а още трима са ранени.
В 9:00 часа районът вече е отцепен. В 9:30 часа пристига главният секретар Светлозар Лазаров. В 11:30 часа стрелецът е ранен и обезвреден, откаран е в болница.
Една година по-късно майката на Петко Стефанка живее в апартамента, без ремонт. Така както е останал в деня на престрелката - с дупките по стената и разбитите белези. Жената разказва, че когато командосите започнали да чупят стъклата на жилището, им тя се скрила първо в кухнята. Но тъй като там също не било безопасно се преместила в тоалетната.
"Тоалетната ме запази жива и здрава, прекарах там около 4 чаша...Тук е само дупки и кръв", разказва жената, показвайки дупките от куршуми по стените.На 77 години няма къде да отида освен на гробищата, отбелязва възрастната жена.
"Не ставаше въпрос въобще за пушките. Те ако са искали пушките аз щях да ги изнеса. Синът ми не е психично болен. 30 човека, германци, са спали у нас. Мога да им дам адресите и да ги разпитат какво представляваме ние като хора", заявява жената, която показа купчина писма, като доказателство на разказа й.
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година