Здравното министерство ще направи индивидуални оздравителни планове за всички болници, които харчат повече, отколкото получават.
От доклад на ведомството става ясно, че такива са 44 от общо 63 болници с над 50% държавно участие. Всяка от тях може да бъде обявена в несъстоятелност. Достатъчно е само някой от кредиторите (фармацевтични компании, строителни фирми и др.) да поиска това.
Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков разкри, че не е изключено да се прибегне до намаляване на капитала, продажба на активи и дори приватизация на обособени части. Една от стъпките вече е направена, пише "Преса".
На 1 юли Министерският съвет разреши продажбата на части от плевенската "Д-р Георги Странски" и на пловдивската "Свети Георги", които не се ползват за медицинска дейност.
Сливането на администрациите на девет лечебници в карето на бившата Медицинска академия, както и създаването на бъдещия консорциум "Обединени бургаски болници" също са опит за оптимизиране на харчовете в сектора.
"С оздравителни планове загубите на болниците биха могли да се покрият в рамките на три-четири години", прогнозира заместник-министър Пенков. Той предлага да се въведе т.нар. пакетно финансиране. Това означава, че за три месеца например всички, които участват в грижата за пациента, ще получат една цена за определен пакет услуги.
Днес на извънредно заседание депутатите ще гласуват на първо четене спорните промени в закона за лечебните заведения.
Очаква се по време на дебатите народните представители да отхвърлят текста за приватизация на болниците, който д-р Москов обеща да оттегли.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца