Изобретателни измамници са се насочили към социалните мрежи. Схемата е проста – крадат се реални профили, от които се разпращат изпращат съобщения с молба за превод на пари, показва репортаж на Нова телевизия.
31-годишната Вероника Цветанова разбрала, че от нейно име до нейните приятели са изпратени съобщения с молба за пари по спешност. Сумите са в размер 500-600 лева, а съобщенията идват от нейно име във фейсбук.
Действията на хакерите са елементарни, влизат в масива данни, променят настройките на публично работещ рутер и изпращат съобщения от името на собственика на профила, обясняват спецове по компютърни престъпления.
Измамниците изпращат сметка в чужда банка, титуляр е лице от чуждестранен произход, по която да бъдат превеждани сумите. Схемата е добре обмислена, а работи, защото самите потребители са доста безхаберни към защитата на профилите си.
Изпратените пари се взимат от измамниците, а сумите се връщат от собственика на профила, който уж е отправил искането за превода. Със сигурност в България има доста пострадали, но повечето от тях не подават жалби в полицията, смятат експерти. Те съветват да се използват възможностите за защита на личните данни в интернет.
Още от Улицата
"Правосъдие за всеки": Политическата криза може да помете парламентаризма!
Според инициативата депутатите се упражняват в предизборна реторика, правят тънки политически сметки и се стараят да се харесат на твърдите си електорати, вместо да работят за държавата
Над 100 хиляди софиянци все още са без парно заради авария
Засегнати са софийските квартали "Дружба" 1, "Гео Милев", "Младост" 1, 2, 3 и 4 и "Яворов"
Зимна обстановка по пътищата в страната
Сняг вали все още на проходите "Рожен", "Пампорово" и "Превала", а дъжд - на прохода "Печинско" и на Прохода на Републиката