Новият проектозакон за концесиите, който въвежда безсрочни концесии, отменяйки досегашния лимит от 35 години, е писан от същите юристи, които не откриха никакви нарушения в концесията на ски зона Банско.
Това съобщиха екоорганизациите от групата „За да остане природа в България“ и юристи от инициативата „Зелени закони“. Става дума за адвокатството дружество „Бузева и партньори“, което е било избрано за автор на законопроекта от Министерския съвет чрез пряко договаряне (без конкурс) срещу 85 хиляди лева без ДДС.
Това е същото дружество, което по-рано бе наето от екоминистерството (МОСВ) за консултант по проблемите около ски зона Банско и не откри нарушения на концесионния договор от страна на фирма „Юлен“, въпреки измерванията, поръчани от министерството през 2011 г., които показаха, че фирмата е заела с 650 декара в националния парк „Пирин“ повече от определените в договора 955 дка.
Тогава управляващият съдружник адв. Таня Бузева се солидаризира с тезите на „Юлен“ за концесионния договор – че има разминаване на графичната и текстовата част в него и че се налага промяна в договора.
Новият законпроект за „вечните концесии“ бе придвижен скоростно към парламента – само за месец, посочват екоактивистите.
Възложителят на законопроекта – Министерски съвет, дори не организира обществени обсъждания, отбелязват те, а изпълнителят – „Бузева и партньори“, не е отразило във финалния проект, както е длъжно, всички предложения по законопроекта. Така той вече е подаден за разглеждане в парламента без задължителната според Закона за нормативните актове справка за постъпилите предложения заедно с обосновка за неприетите предложения“, изтъкват от „За да остане природа“.
„Така този тихомълком обявен законопроект към момента е преминал формално процедурата за онлайн обществени консултации, без реален обществен дебат и без никакъв отговор от Министерски съвет на предложенията на неправителствените организации да подпомогнат процеса на консултиране, като организират публична дискусия, както предложихме от „Зелени закони” на 11 май 2016 г“.
Природозащитниците са на мнение, че законопроектът обслужва интересите на фирмите концесионери в ущърб на обществените. За тях е смущаващо и предвиденото ново правило концесиите вече да се възлагат не от колективните органи – Министерския съвет (за държавните) и общинските съвети (за общинските), а пряко от министри и кметове. Те се опасяват, че по този начин концесионните процедури ще станат по-непрозрачни и необективни.
Те призоваха парламента да върне законопроекта на правителството, докато не бъдат изпълнени задължителните процедури по реално обществено консултиране на така важния за управлението на публичните ресурси нов закон. „В противен случай имаме явен лобистки проектозакон, с който концесионерите придобиват разширени и вечни права за ползване на държавна собственост, като проектозаконът бъде приет скоростно и без обществен дебат“.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца