"Работодателите и част от тях и досега многократно са водили двустранен диалог с много правителства и това е публична тайна. Той беше и продължава да бъде непрозрачен, така че ако търсим как влиянието на бизнеса върху политиците най-накрая стигат до решение в угода на този или на онзи, в това число и въпроса "Кой", ще стигнем до други отговори." Така президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира в интервю за предаването "12+3" на БНР твърденията на бизнеса, че синдикатите изнудват правителството.
Димитров повтори искането на синдикатите, че трябва да се даде избор и възможност за ранно пенсиониране. "Ранното пенсиониране в целия нормален свят е елемент от солидарната система", е категоричен синдикалният лидер.
За универсалните фондове ние не сме предлагали такъв вариант и това, което се предложи, беше в последния момент, предложено от финансовия министър, каза още Димитров и добави: Не сме видели нито конкретните текстове, нито как точно ще се реализира. Сам по себе си този запис, аз не виждам да е укорим. Как тази идея обаче ще бъде вписана в законови текстове и как това ще стане на практика – предстои да видим след часове. Предполагам, че Комисията по бюджет и финанси ще оповести доклада преди второ четене с всичките конкретни текстове за изменение в законите или днес до края на деня, или утре на своето заседание.
Икономистът Красен Станчев също коментира решението от вчерашната среща между премиера Бойко Борисов и синдикатите. Според него, решението не се отнася за основния проблем пред пенсионната система. "Има една доста безсмислена част от това споразумение и това е за криминализирането на плащането на осигуровки, защото това, че ще се криминализира, не означава, че у работодателите и предприятията, които не могат да имат необходимия обем продажби и печалби и т.н., ще се появят пари, и от това, че нещо е записано в закона, не следват пари. От друга страна, и в момента е осъдително и криминализирано неплащането на данъци."
Основният проблем в системата не са отделните сегменти, според него, а че няма никаква тежест на индивидуалните планове за пенсиониране. Има неправилно приложение на т.нар. "Швейцарско правило", има ранно пенсиониране, което от 2011 година се скъсява с още половин година, макар хората тогава да бяха свикнали с това, че постепенно ще се увеличава възрастта. В България възрастта за пенсиониране е най-ниската и основният проблем на ранното пенсиониране не са толкова категорийните работници, макар и при тях да има известна роля. Основният проблем е бързото нарастване на инвалидните пенсии, които позволяват хората да се пенсионират по-рано, каза още той.
Станчев смята още, че реформата не трябва да се осланя на предположението, че има "някакви лоши хора, които не плащат осигуровки". "В крайна сметка това не е така. Големите предприятия в България осигуряват своите работници на заплатата, която те получават", заяви той.
Председателят на Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Никола Абаджиев коментира решението от следващата година гражданите да имат право на избор дали да имат партида в универсален фонд или тяхната пълна вноска да постъпва в НОИ: "Това е удар срещу модела, защото е един благовиден начин за преодоляване на решението на Конституционния съд от 2011 година. Тогава вероятно вредата ще бъде за осигурените лица, защото те ще бъдат поставени в дилема да загубят допълнителното си пенсионно осигуряване, което е додаване към основната пенсия. Не разбираме защо се противопоставят две различни системи и никога не сме смятали, че те трябва да бъдат конкурентни."
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним