На 22 март 2016 година Националният съвет по биологично разнообразие към Министерството на околната среда и водите ще отпусне нови милиони лева за опазване на червеногушата гъска. Това се прави въпреки факта, че от Върховната административна прокуратура обявиха, че има доказателства за незаконосъобразно изразходване на средства по програма „Биоразнообразие” от МОСВ и зелените неправителсвени организации, пишат в отворено писмо до медиите от НГК „Природата за хората и регионите”.
Фрапантно в случая е, че на заседанието на съвета по биологично разнообразие „Планът за действие за опазване на червеногушата гъска” е точка номер едно в дневния ред. Тоест, това е най-важното, което съветът първо трябва да направи. За опазване на гъската са изхарчени почти 50 млн. лв. от МОСВ плюс още 50 млн. лв. от Министерството на земеделието и храните за компенсиране на земеделските стопани за нанесените вреди на посевите и на житните култури от гъската. Недоумение буди и фактът за упоритостта на министъра и чиновниците от МОСВ, които въпреки огромното обществено недоволство за разхищенията по безсмислени проекти, продължават да ги пробутват на "зелените". Излиза, че едно от най-важните неща, които трябва да свърши МОСВ, е да осигури безпроблемното финансиране на червеногушата гъска и чрез нея на зелените НПО-та. Всички останали проблеми в областта на околната среда, като справяне с наводнения, свачища, срутища, липсата на сметища и канализация, остават на заден план.
Настояваме за публичен отговор от министерството: Защо и на базата на какви изследвания се налага ново финансиране на червногушата гъска, за която становището на Министерството на земеделието и храните е, че вече се е превърнала във вредител и министертвото тази година отказва компенсации на земеделските стопани, въпреки недоволството им и делата, които те водят за нанесени щети и загуби от червеногушата гъска.
Дневен ред ЗАСЕДАНИЕ НА НСБР (22.03.2016г.):
1. План за действие за опазване на червеногушата гъска (Branta ruficolIis);
2. Програма за въвеждане на хибриден ивичест костур в садковото стопанство на фирма „Фиш Инвест“ ООД - Документация;
3. Разглеждане на предложения за изменение на списъци за защитени зони за опазване на природните местоообитания и на дивата флора и фауна, заедно с постъпила документация по чл. 8, ал. 1 от ЗБР - Документация :
- Заличаване на защитена зона BG0000607 „Пещера Микре“;
- Увеличаване площта на защитена зона BG0000266 „Пещера Мандрата“;
- Намаляване на площта на защитена зона BG0000526 „Долно Линево“ и промяна в границите ѝ;
4. Разглеждане на предложение за списък на защитени зони за опазване на дивите птици, заедно с постъпила документация по чл. 8, ал. 1 от ЗБР:
- нова защитена зона „Рила ‒ буфер“.
15.03.2016 г. НГК ”Природата за хората и регионите”
Филип Цанов
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година