В подкрепа на обвиняемите вече са се събрали пред сградата на Окръжния съд около 300 души, облечени в типични мюсюлмански дрехи от различни населени места. А в района има и засилено полицейско присъствие - 20 полицаи и няколко полицейски патрула.
Трима от ръководители на българския клон на фондация “Ал Уакф ал Ислами” са обвинени в тероризъм от Окръжна прокуратура -Пазарджик.
Имамът на Сърница Саид Мутлу - председател на Комисията по фетви към Главното мюфтийство, районният мюфтия на Пазарджик Абдулах Салих и имамът на джамията “Абу Бакр” в ромския квартал на Пазарджик Ахмед Муса Ахмед са застрашени от 30 години затвор. За участие в радикална ислямска структура са обвинени още 10 ходжи и една жена. Те може да лежат в затвора 10 години.
Почти всички обвиняеми са възпитаници на Държавния ислямски университет в Медина, пише “Стандарт”.
Фондация “Ал Уакф ал Ислами” никога не е била официално регистрирана в България. Тя започва да развива дейността си в началото на 90-те, като двама от главните представители на уахабитската фондация у нас - саудитецът Абдула Хюсеин и йорданецът Абдул Рахим Таха са екстрадирани заради дейността си.
За шеф на организацията е определен Саид Мутлу, за административен секретар - сириецът Муафак Ахмед Аласаад, а за отговорници - ходжата на Аврамово Ибрахим Али Ходжа и бившият софийски мюфтия Али Хайраддин. Тайното учредително събрание се състояло на 20 май 2005 година в Мека. Прокуратурата знае за още два семинара в Истанбул.
При обиска в дома на Саид Мутлу полицаите намерили 10 хиляди евро, 3 лева и 6000 долара, за които предполагат, че са дошли от Саудитска Арабия за заплащане на лекциите.
Според обвинението парите от Саудитска Арабия се пренасяли от поклонниците, които ходели на хадж, и те после ги предавали на Мутлу. От дома на друг от ръководителите - Салих, в село Кандови, Велинградско, са иззети 17 725 лв., който той обяснил, че са предвидени за заплати на селските ходжи.
Саид Мутлу провеждал “лекции” в сладкарницата в Сърница, на които обяснявал, че държавата не следва да се приема и да се гласува, тъй като властта идвала от Аллах, а не от човеците. Той проповядвал изолация на немюсюлманите – с тях не трябвало да се търгува и да се сключва брак. Също говорел, че жените не бива да бъдат поздравявани, да не се ръкуват с тях и че те не могат да имат равни права с мъжа.
Обвинението се аргументира и с намерените десетки книги с ислямско богословие. Експертите по делото са се стреснали от книгите на ибн Таймия, живял преди 10 века и на бен Уахаб, творил преди две столетия.
Председателят на Върховния мюсюлмански съвет Недим Генджев е съдействал на прокуратурата и е обяснил, че на районните мюфтии не са им превеждани пари за заплати, следователно парите, иззети в Кандови, са с друго предназначение. Въпросът е спорен, тъй като по същото време цари разкол в Главното мюфтийство между крилата на Генджев и на главния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи. Обвиняемите родопски ходжи, обаче, са противници на Генджев и твърдят, че обвинението в уахабизъм или салафизъм е скроено по внушение на нелегитимния шеф на вероизповеданието и бивш офицер от ДС.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца