Става дума за въздействие с минерали, със силата на мисълта, с иглотерапия, с биоенергия, чрез подлагане на пулсова или ирисова диагностика. Такова предложение за контрол над знахарите, което да залегне чрез промени в Закона за здравето, ще обсъдят тази седмица експерти от Министерството на здравеопазването и представители на неконвенционалната медицина. Това съобщи Зофия Шчербах, председател на Сдружението на природолечителите в България.
Тя добави, че идеята е всеки лечител да има договор с хуманен доктор, на когото 3 пъти в годината да показва началните, междинните и крайните изследвания на лекуваните нетрадиционно. Знахарят ще пази цялата документация на работното си място и в края на годината ще подава данните за дейността си в Националния център за обществено здраве и анализи.
В момента българите, практикуващи неконвенционална медицина, се регистрират в Регионалните здравни инспекции. А въздействат на болни само след изричното им писмено съгласие. Към края на септември м.г. регистрираните знахари у нас са 201, но реално те са над 1000. Според готвените поправки всеки знахар ще минава 300-часово медицинско обучение. За лечителите в заварено положение се обсъждат два варианта на доказване на способностите - преминаване на тест, на който да покажат как лекуват, или показване на резултатите от най-малко тридесет излекувани пациенти, съобщава "Труд".
![Признават врачките и знахарите само след 30 изцелени](/static/downloads/uploads/images/v/Vrachka.jpg)
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година