Разносната търговия по морските плажове е много рискова. Масово се продава царевица по плажа, но точно от такава храна наскоро имаше епидемичен взрив на стомашно-чревно разстройство, предупреждава проф. Донка Байкова, доктор по медицина, професор по хранене и диететика, в интервю за в. "Монитор". Причината е, че водата, в която кисне царевицата, е добра среда за развитие на бактерии. Нека внимаваме откъде купуваме и еклери, сладоледи, казва още тя. Докато си изясним дали продавачът има разрешително, дали е под контрола на санитарните органи, може да е късно. Не бива да си вземаме и прясно мляко от тротоара или от близката сергия. То е много подходяща среда за развитието на всякакви бактерии. Същото се отнася и за рибата, която ще купим от плажа. Но тя може да не е съхранена подходящо и може да е източник на бактериални инфекции. Още повече че рибата има външни белези на развала. Например има слуз, която се появява по повърхността на кожата, започва да лепне, хрилете й не са с розов цвят, а с кафяв, очите й са мътни. Дори по мириса можем да познаем дали е започнало разлагане.
Проф. Байкова е категорична, че храненето в ресторант е по-сигурно. Там има хладилни камери, храната се контролира, тъй като оставят проби от ястията и санитарните власти могат да преценят дали има проблем при консумацията. През лятото трябва да избягваме и майонезените салати. Често пъти в хотелите, които са на олинклузив, се предлагат едни и същи бързоразвалящи се меки колбаси. Така те стават източник за развитие на бактерии, обяснавя специалистът. Същото се отнася и за някои млечни кремове, било то мляко с ориз, кисел и др. Млените меса също са много подходяща среда за развитието на бактерии. Нищо че приготвят кюфтетата и кебапчетата пред нас. Те може да са от кайма, която не е съхранявана в подходящи условия, защото термичната обработка на барбекютата често не е достатъчна по продължителност и температура. Така бактериите няма как да се унищожат.
Проф. Байкова препоръчва да приемаме много течности - ако нормалното количество е 30 мл на килограм телесна маса, сега трябва да е 50 мл. Нуждата от течности през летния сезон е с около 80% повече. Нека се знае, че не бива да приемаме и прекалено студени напитки. Също така, за да предотвратим пренагряването на тялото, трябва да знаем, че разликата в температурите между една стая с климатик и навън не бива да е по-голяма от 5-8 градуса. В противен случай не можем да адаптираме тялото си. Това е особено опасно за децата. Правилото важи и за автомобилите, които са с климатик, и пътуваме през деня. И в никакъв случай, като влезем в морето, не бива да сме се хранили. Рискът да ни прилошее е по-голям. Поне трябва да са минали 1-2 часа.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца