24 Ноември, 2024

Работници на "Булгартабак“ излизат на протест

Работници на "Булгартабак“ излизат на протест

Два дни ще протестират пред парламента и централата на „Булгартабак“ служителите на „София-БТ“ – на 30 и 31 март. Решението е взето единодушно днес на събрание, в което са участвали над 315 работници и служители на столичната фабрика за цигари, съобщиха от КНСБ и КТ „Подкрепа”.

Демонстрациите започват на 30 март от 10:00 до 14:00 ч с митинг пред служебния вход на Народното събрание. На следващия ден – 31 март, протестът се мести на тротоара до сградата на „Булгартабак-Холдинг“ АД и първото улично платно на бул. „Васил Левски“ – в отсечката от ул. „Проф. Никола Михайлов” до ул. „Граф Игнатиев”.

Протестите са заради започналите от управата на софийското дружество масови уволнения, обявени в прессъобщение от „Булгартабак“. С мотив за спрян износ към Близкия изток, собствениците на холдинга съкращават над 90% от персонала. Вече е започнало връчването на предизвестия за прекратяване на трудовия договор по чл.331, ал.1 от Кодекса на труда срещу обезщетение, само че смятано от 10 май 2016 г.

На 23 март, с декларация до премиера Бойко Борисов и шефа на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов, синдикатите предупредиха за ескалация на напрежение в дружеството. Все още на синдикатите и колектива не е предоставен икономически анализ защо дружеството спира дейност. „Булгартабак“ обвини синдикатите в „неверни внушения“ и че съкратените работници ще получат по-големи обезщетения, отколкото обикновено се изплащат у нас.

Официалното обяснение за спирането на работа на голяма част от мощностите на компанията е, че заради над 1000 публикации на изданията на „Икономедиа“, дружеството е било принудено да спре износа за Близкия изток – въпреки че оттам са над три четвърти от приходите, според цитирани в медиите отчети. От поне една година в турските медии се говори за връзка между „Булгартабак“ и контрабандата на цигари в южната ни съседка.

Депутатът от ДПС Делян Пеевски, който преди няколко месеца се сдоби официално с 5% от компанията, ги продаде на дубайска фирма с неизвестен собственик. Според мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, чрез фондация в Лихтенщайн майката на Пеевски – Ирена Кръстева, държи още 80% от тютюневата компания.

Правителството оказа сериозни мерки за подкрепа на бизнеса на „Булгартабак“, в това число и по-малко поскъпване на българските цигари – за разлика от вносните, чиито цени бяха увеличени с по-голяма стъпка. Освен това усилията на митничарите и голяма част от МВР са съсредоточени върху залавянето на контрабандни цигари, поради което залавянето на дрога е намаляло повече от 10 пъти в сравнение с отпреди няколко години.

Въпреки че „Булгартабак“ изкупува 15% от произвеждания в България тютюн, на протести излязоха и тютюнопроизводители. В отворено писмо до премиера Бойко Борисов и земеделския министър Десислала Танева, те се обявиха „срещу политическите и икономическо-медийни кръгове, които целят съсипването на българската тютюнева индустрия“. Отвореното им писмо беше до премиера Бойко Борисов и министърът на земеделието и храните Десислава Танева.

Досега само лидерът на ДСБ Радан Кънев настоява държавата да започне разследване за сигналите за контрабанда в турските медии, както и за собствеността на „Булгартабак“. Той съобщи, че скоро ще предложи „икономически модел, който да прекъсне монопола и да защити производителите на тютюн от провала на мафията“.

Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца