24 Ноември, 2024

Румънската патриаршия обявява 2017 за година на жертвите на комунизма

Румънската патриаршия обявява 2017 за година на жертвите на комунизма

Румънската патриаршия обяви 2017 г. за Юбилейна година на светите икони, иконарите и църковните иконографи, както и Възпоменателна година, посветена на патриарх Юстиниан и на защитниците на Православието по време на комунизма, съобщава Двери.Бг.

Румънският патриарх Даниил обяви двете основни теми на предстоящата година след Василиевата св. Литургия на 1 януари в патриаршеската катедрала „Св. Константин и Елена”. В Румънската църква вече стана традиция всяка година да минава под знака на важна богословска тема или историческо събитие. Това предполага организирането на множество мероприятия на централно и местно ниво, които да запознаят по-задълбочено вярващите с определените теми.

Плоещкият епископ Варлаам, патриаршески викарий и секретар на Св. Синод на Румънската православна църква, прочете официалния документ за прокламацията. В него се казва, че е одобрена църковно-народна рамкова програма с цел реализирането на литургичния, културен и медиен проект, посветен на двете теми. Св. Синод е одобрил за емблеми на юбилейната година св. ап. и ев. Лука, св. Йоан Дамаскин и св. Теодор Студит, чийто живот е свързан с православната иконопис.

Във всички църковни институции, както и в духовните семинарии и богословски факултети ще се проведат културни събития, срещи, симпозиуми, семинари, в които се призовават да вземат участие йерарси, професори по богословие, свещеници, монаси и монахини, както и други специалисти.

И по-конкретно, през пролетта ще се проведе пастирско-мисионерска конференция, на която ще се обсъди темата за православната иконография, а есенната конференция ще разгледа темата за делото на патриарх Юстиниан и защитниците на Православието в периода на комунизма.

Одобрена е диплома на юбилейната 2017 г., която ще бъде връчвана на иконографи и богослови на православната икона, както и юбилеен медал „Патриарх Юстиниан”.

В словото си патриарх Даниил мотивира избора на двете теми по следния начин:

„Ако иконата ни приканва да бъдем поклонници на Христос, св. Евхаристия ни прави христоносци.

В Църквата, посредством делото на Св. Дух в св. тайнства и в живота, християните стават живи Христови икони в света и в Небесното царство по мярата, в която любовта и светостта Христова присъстват в тях и се проявяват в тях по отношение на Бога и ближния. По този начин светците са най-живите Христови икони. Затова, когато Църквата почита светците, тя фактически прославя благодатното дело и присъствие на Христос в тях.

Почитането на св. икони има за цел изповядването на правата вяра. На първо място иконата ни разкрива Божията любов към хората и Неговото желание да ни преподаде вечния живот, освобождавайки ни както от греховете, отделящи ни от Бога, така и от смъртта. В Църквата получаваме осиновение в Христос чрез кръщението и залог за възкресението в Христос в края на вековете. Същевременно иконата на светците ни призовава към святост. Светците са учители, примери за подражаване и наши молитвеници. Те познават трудностите на християнския живот в света, който често е враждебен към Бога. Те са понесли гонения, преминали са през страдания. Христовата любов се е проявила в тях и им е дала сила да преодолеят всички нещастия и изкушения. Затова светците не са само нравствени модели, които трябва външно да се имитират, но са молитвеници за нас и едновременно с нас. Ние отслужваме св. Литургия заедно с ангелите и светците от всички времена. Затова св. икони ни призовават към святост, общение, към любов към Христовата църква от всички времена, към съхраняване на литургичното единство.

Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца