"Решението на Върховния касационен съд (ВКС) възпира всякакви мераци за присвояване на български територии. То е валидно за всички искове на Главно мютфийство, един от които е за собствеността на Куршум джамия." Това коментира пред Topnovini.bg кметът на Карлово Емил Кабаиванов по повод определението на ВКС, който отхвърли жалбата на Главно мюфтийство срещу решения на низшестоящите инстанции, отказващи да признаят мюсюлманското изповедание за правоприемник на мюсюлманските общности, функционирали в България до 1949 година.
Решението на магистратите на практика потвърди, че Главно мюфтийство не може да претендира по отношение на собствеността върху карловската Куршум джамия и още над 1000 имота в страната.
"Куршум джамия принадлежи на всички карловци, без значение от тяхната религия, вероизповедание и убеждение. Сградата е публична общинска собственост и тя ще остане такава", категоричен е кметът на Карлово.
"Винаги съм вярвал в българската съдебна система и не съм се съмнявал, че може да има друго решение, тъй като справедлвостта през цялата двугодишна битка по казуса беше на наша страна", заяви още той.
Припомняме, че делото за собствеността върху сградата на Куршум джамия и прилежащите й площи е в Апелативния съд в Пловдив. Той спря производството до решаване на въпроса за правоприемството. С решението на ВКС на практика Главно мюфтийство губи възможността да продължи процеса и делото ще бъде прекратено, а Куршум джамия остава собственост на Община Карлово.
Според Главно мюфтийство обаче с определението на ВКС нито се казва, че Мюсюлманското изповедание или Главно мюфтийство е собственик или не на който и да е било спорен недвижим имот, нито се казва, че Мюсюлманското изповедание не е правоприемник на което и да е било юридическо лице на мюсюлманската общност, съществувало преди 1949 г.
С определението се потвърждавало Решение на Софийския апелативен съд, с което е обезсилено решение на Софийския градски съд относно вписано решение за правопримество. "Мюсюлманското изповедание ще се възползва от възможността, която дава законът, и ще заведе ново дело за правоприемство по реда на исковото производство", е позицията на Мюфтийството.
Междувременно експертна комисия, сформирана от Министерството на културата, през миналата година излезе със становище, че статутът на Куршум джамия в Карлово трябва да бъде променен от обект с местно значение в паметник на културата с национално значение във връзка с изключителната значимост на сградата. Комисията, в която участва и директорът на Археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов, бе съставена по искане на проф. Маргарита Ваклинова. Миналата година тя представи резултатите от първия етап на археологическите проучвания на Куршум джамия. Работата на учените бе финансово обезпечена със средства от Община Карлово.
Желанието на карловци е след цялостната й реставрация сградата да се превърне в значим културен институт на града. Спасителното археологическо проучване на Куршум джамия в Карлово трябва да продължи във вътрешността на сградата до пълно разкриване на археологическите структури, както и около нея в посока изток, юг и запад.
"След приключване на археологическите проучвания Община Карлово ще кандидатства с проект за еврофинансиране за реставрация на сградата. Идеята е Куршум джамия да придобие статут на паметник на културата от национално значение", категоричен е и карловският кмет Емил Кабаиванов.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца