Развявайки долни гащи и плакати, с надпис: "Като дискурс", учените у нас поставиха основното си искане - анулиране на последната сесия от конкурса на фонда.
Протестираме, защото има много нарушения в конкурса, а парите за наука отиват в частни фирми, регистрирани в дена на подаване на документите. Това обяви Гергана Герова – гл. асистент във Физическия факултет на Софийския университет, цитирана от БТА.
"Трябва да има прозрачност за процедурите на конкурса, а учените не разполагат с рецензиите от него", добави тя и отбеляза, че не е участвала в последната сесия от конкурса, но е дошла на протеста заради "безобразието, че близо 15 млн. лв. от конкурса или 25 процента от бюджета на БАН се раздават на частни фирми".
Пред един от входовете на МОМН учените хвърлиха гнили домати и отправиха викове "оставка" и "мафия". Някои носеха плакати "Оставка за Игнатов и Гюров (председател на ФНИ – бел. ред.)", "Оставка на Гюров". Размахано бе и изцапано бельо, придружено от плакат "Бельото като дискурс".
Протестиращите учени са възмутени от изказването на министър Игнатов от петък миналата седмица , че над 1200 души, които са се подписали под искането за отмяна на конкурсната сесия, са “подведени“ от един единствен човек – отстранената от ръководството на фонда проф. Мирослава Кортенска, която сигнализира за нередности при класирането на проектите, а впоследствие беше обвинена от Игнатов, председателя на фонда Рангел Гюров и управителя Христо Петров в злоупотреби.
Те твърдят, че е имало изнудване на членове на временни комисии и на служители на ФНИ от проф. Мирослава Кортенска, че са правени рецензии от чуждо име, влизало се е с чужда парола в електронна система за оценяване на проектите, подправяни са документи, а Кортенска се е облагодетелствала, като е отклонила в своя полза най-малко 30 хил. лв.
Министърът на образованието Сергей Игнатов покани представите на протестиращите на среща и двама от тях отидоха на срещата. Той заяви, че протестът е политически и е свързан с предстоящите избори догодина.
Сутринта пред БНР министър Игнатов увери, че при провеждането на последния конкурс нямало "никакви фрапиращи нарушения".
"Те се доказват по буквата на закона и на правилника, за да се види дали нещо е нарушено. Проверката трябва да приключи около 15-20 декември. Напълно е възможно срокът да бъде удължен. Спечелилите проекти са 95. Имаше целенасочена медийна кампания. Хората имат правото да протестират, но обвиненията трябва да бъдат доказани", заяви министърът.
"Има нарушение на правилата", каза пред радиото проф. Николай Денков от Софийския университет. "Оценката на договорите трябва да се извършва от независими чуждестранни рецензенти. Освен това не трябва да се допускат научни посредници. Трето, към петте приоритетни области е добавена още една. Учените смятат, че имат основание да поставят въпроса защо има липса на информация. Участвал съм в международни конкурси и всеки участник получава имейл и рецензиите са достъпни в момента, в който приключи конкурсът. Всеки участник има парола, с която може да влезе и да види на базата на какви рецензии е успял или не е успял да се класира. Рецензиите се отлагат за 10-и януари, което буди сериозно недоумение каква е причината за това забавяне", каза той.
"Няма чуждестранни рецензенти, защото одитът показва, че големите нарушения са установени точно във връзка с големи рецензенти", отговори министър Игнатов. "Например, рецензент от Румъния е рецензирал в над 30 научни области. Това, което правим три години, е да синхронизираме българското законодателство с европейските практики. След петте приоритетни области има и шести приоритет, защото ни трябват и педагози – националната стратегия го допуска", продължи той.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца