Улица в столичния район „Изгрев” ще носи името на земеделката Мара Рачова, садистично убита от комунистите през 1945 г. Наименуването на улицата е взето с решение № 583 на Столичния общински съвет на 28 юли 2016 г., съобщaва desebg.com.
Инициативата в София да има улица на името на инквизираната и убитата от ДС на 24-годишната секретарка на земеделския лидер д-р Г. М. Димитров, е именно на партия „Обединени земеделци” и е подкрепена от ръководството на Столичната община. По всяка вероятност улицата на името на Мара Рачова ще бъде в жк. „Дианабад” и предстои изработването и поставянето на табелите.
Наименуването става по повод 70-годишнината от зверското убийство на младата жена, извършено на 28 май 1945 г., която земеделците на Анастасия Мозер и Петя Ставрева отбелязаха миналата година. Тогава те внесоха предложението до Столична община улица да носи нейното име.
„Този акт е една заслужена почит към саможертвата на Мара Рачова в името на демокрацията в България”, се казва в благодарствено писмо до кмета на София Йорданка Фандъкова от почетния председател на Обединени земеделци д-р Анастасия Димитрова-Мозер и председателя на партията Петя Ставрева.
Мара Петрова Рачова е родена на 29 май 1920 г. в София. Отрано се включва в земеделското движение. Следва право, а през 1943 г. защитава докторат на тема: „Проблемът за ненамесата в гражданската война от международно правно гледище”.
Тя става секретарка на д-р Г. М. Димитров, а след неговата оставка през януари 1945 г., и на Никола Д. Петков. За последните ѝ дни се знае от разказите на нейните близки и на съидейниците ѝ.
На 23 май 1945 г. д-р Г. М. Димитров, който е под домашен арест в апартамента си на ул. „Граф Игнатиев”, успява да го напусне и търси убежище в апартамента на семейство Рачови. Посрещат го майката Ружа, а по-късно се прибират дъщерята Мара и леля ѝ, които му предлагат пари и готовност за помощ. Д-р Г. М. Димитров помолва Мара да го придружи до жилището на британски дипломат. Това го спасява от комунистическото преследване и по-късно е изведен от страната със съдействието на британската легация.
Мара Рачова е арестувана още на следващия ден – 24 май 1945 г. Това показва, че комунистическата Държавна сигурност много бързо е достигнала до дейното участие в спасяването на земеделския лидер. Четири дни след арестуването на Мара Рачова, на 28 май 1945 г., от Дирекция на милицията, под чиято шапка тогава е отдел „Държавна сигурност” съобщават на семейството ѝ, че тя се е самоубила, хвърляйки се от прозореца на четвъртия етаж на сградата. Майката на убитото момиче след молби и заявления получава тялото на дъщеря си.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним