Всеки пети българин работи в изнервяща среда и под голямо напрежение. Това показват резултатите от проучване на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, цитирано от БТА.
При около 30 процента подобни проблеми не съществуват, а при останалите се появяват понякога.
За екстремни ситуации, като насилие на работното място, сигнализират единици от анкетираните: обект на психически тормоз и натиск са били 3.5% от изследваните, а на физическо насилие или на сексуален тормоз са били подложени по-малко от 1%.
Изтощението след работния ден е най-масовото явление сред заетите, констатира синдикалното изследване. Психически и физически изтощени след работа се чувстват 17.9% от работещите.
Социално-психическият климат в българските фирми може да се определи като относително добър, коментират авторите на проучването. Над половината от изследваните твърдят, че взаимоотношенията между служителите във фирмата, както и между началници и подчинени са добри или много добри и те се чувстват сравнително уютно в средата, където работят.
Оценките на над 40 на сто са, че ръководството на фирмата успява добре да разпределя производствените задачи и да осигурява ефективна организация на труда.
Тридесет и седем процента преценяват, че мениджмънтът при тях налага модерен стил на управление, а 29 на сто - че ги кара да се гордеят с фирмата, в която работят.
Европейски проучвания сочат, че 50-60% от всички изгубени работни дни се дължат на стреса на работното място и психосоциалните рискове. В Европа той е вторият най-често съобщаван здравословен проблем, свързан с работното място, след мускулно-скелетните смущения, коментира зам.-министърът на труда Гълъб Донев.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца