За последните дни са се активизирали над 200 свлачища в страната, засягащи над 500 000 души. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова
Тя беше категорична, че "Геозащити", които са към МРРБ имат ангажимент да извършват наблюдение на свлачищните процеси. Тя разясни, че към момента, спрямо базата данни, която се актуализира ежегодно и разясни разликата между срутище и свлачище. "Когато говорим за срутище ангажиментите са на общината, на чиято територия е срутището. Когато говорим за свлачище то се наблюдава от МРРБ, но отново е ангажимент на общината да предприеме действия по аварийното му укрепване", каза Павлова.
По нейните думи всяка община може да кандидатства по линия на Междуведомствената комисия по бедствия и аварии, за да получи средства за бъдещо укрепване на свлачищата. Павлова информира, че в следствие на свлачища има и затворени пътища. Като пътя до Крумовград, област Кърджали и пътя Кричим-Девин са пострадали най-сериозно и са напълно затворени.
"Само средствата за укрепване на пътища са на стойност от почти 20 млн. лв. извън това са всички свлачищни процеси на територията на общините. Всички те ще кандидатстват за средства по линия на Междуведомствената комисия, но наличният бюджет за нея за тази година е едва 70 млн. лв., които а крайно недостатъчен, за да отговорят на всички нужди. До 26 март МРРБ ще събира информация и ще окомплектова документи за Фонд "Солидарност" към ЕС за средства най-вече за щетите от наводненията от последните седмици", каза Павлова. Тя допълни, че има и трети източник на финансиране чрез ОП "Околна среда" 2014-2020 г. са заложени 20 млн. евро, за които може да се кандидатства за превенция на свлачищата.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца