Новата формация на политическата ни сцена "Да, България" ппоиска на специална пресконференция главният прокурор да подаде оставка. "Става дума за капитална липса на елементарна хигиена между обвинението и бизнеса. Главният прокурор толерира разговори за висящи производства и то през посредници. Това е недопустимо“. Така лидерът на „Да, България и бивш правосъден министър Христо Иванов коментира скандала между собственика на "Овергаз" Сашо Дончев и главния прокурор Сотир Цацаров.
Христо Иванов призова моментално да бъде направена анкетна комисия в парламента, за да разследва казуса. Той поиска намеса и на ВСС, както и всеки прокурор в София да се самосезира. Призоваваме всеки български политик да вземе отношение, ще се обърнем и към Европейската комисия, подчерта председателят на "Да, България". Нека има проверка по случая и да бъде направена съвместно с международни прокурори, Европейската комисия, пожела Иванов, за да няма как като главен прокурор Сотир Цацаров да влияе на прокурори, които го разследват, защото той може да дава методически указания на всеки прокурор при разследване. Разследване трябва да има, защото в момента ситуацията е "дума срещу дума", добави Антоанета Цонева, цитирана от actualno.com.
Ако допуснем това нещо да се замаже, да се размине, ситуацията за всички нас ще става все по-лоша, убеден е бившият правосъден министър. Той визира репликата на Цацаров (по думите на Сашо Дончев), че е "твърде мек" и това му го казвал бившия главен прокурор Никола Филчев. Това е любима реплика на г-н Цацаров – не е случайно, че г-н Филчев беше изваден по медиите точно сега, каза Иванов. България тъне в ужасяващ страх, добави той. Познавам г-н Дончев, призна Христо Иванов, добавяйки, че "г-н Дончев не е оказал финансова помощ на "Да, България" или нещо, което може да се каже, че е влияние". Това, че съм разговорял с някого по телефона, прави ли го съучастник в създаването на "Да, България", даде пример бившият правосъден министър. От "Да, България" напомниха, че Цацаров е низвергнал предложенията от проверката на европрокурорите на нашата прокуратура. Става въпрос за две предложения за надзор, като основната им е да има кой да упражнява контрол над дейността му - дали парламентарна комисия или отделно звено в прокуратурата. Партията на Иванов напомни и предложенията в конкретика. Първото предложение беше да бъде създадена възможност главният прокурор да бъде разследван от независим от него прокурор, а независимият прокурор да бъде под надзора на магистрат, който е извън системата на прокуратурата. И второ - да бъде създадена парламентарна комисия, която на всеки три месеца да получава отчет от главния прокурор и да може да му задава въпроси по дела от обществено значение. Отговорът на Цацаров Твърденията за упражнен натиск по отношение на бизнесмена и издател Сашо Дончев са неверни и спекулативни. Това се казва в позиция на главния прокурор Сотир Цацаров. Никога и по никакъв начин нито главният прокурор не е отправял лични или институционални заплахи към г-н Дончев. Направените изявления в този дух са непочтени, смята той. Според позицията
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес