24 Ноември, 2024

​ДАНС изпищя срещу обсъждания вече проект на закон за МВР

​ДАНС изпищя срещу обсъждания вече проект на закон за МВР

Държавната агенция „Национална сигурност” публикува неочаквано на страницата си в Интернет становище, в което остро критикува проекта за изменение Закона за МВР, според който се предвижда ГДБОП да бъде извадена от нейната шапка, да се възстанови балансиращата роля на президента при назначението на шефове в сектор „Сигуррност“, но и да се премахнат някои спорни текстове писани и приети от БСП, ДПС и Атака специално за Делян Пеевски. 

Реално миналата седмица новите промени бяха обсъждани на първо четене от депутатите.

„Значимостта на функциите на ДАНС, както и обстоятелството, че дейността на Агенцията предизвиква висок обществен интерес, налагат измененията в нейния устройствен закон да бъдат направени не с преходни и заключителни разпоредби на устройствен акт на друго ведомство, а с отделен закон, имащ за основен предмет на уредба дейността на ДАНС ”, пише в документа.

Според настоящото ръководство на Агенцията, което е подложено на остри критики, изменения в регламента за функциониране на служба за сигурност, каквато е ДАНС , следва да бъдат подробно мотивирани. ”Не е анализирана задълбочено дейността на ДАНС след преобразуването на бившата главна дирекция „Борба с организираната престъпност” – МВР в част от структурите на Агенцията и разширяване на кръга от дейности на Агенцията”, се казва в становището.

„Сочи се единствено, че функциите, които ДАНС е предвидено да осъществя ва от средата на 2013 г. и към настоящия момент, не са типични за нея, без да са изследвани резултатите от дейността на Агенцията, както и оценките на партньорските служби”, твърдят от експерти от ДАНС.

Според ръководството на агенцията „преструктурирането на ДАНС и другите засегнати ведомства – една година след мащабната реформа, би довело до демотивиране на служителите и значителни затруднения в работата на службите за сигурност.

ДАНС са на мнение, че не е мотивирано премахването на клаузите в закона, според проектът на МВР, които уреждат функциите на Агенцията по разследване. „Следва да се има предвид, че функцията по разследване на престъпления цели осигуряване на пълния цикъл на ефективно противодействие на посегателствата срещу националната сигурност, предотвратяване, разкриване и разследване на свързаните с тях престъпления” и пр.

В становището на Агенцията се набляга, че с новия закон се премахват функциите по разследване на ДАНС, защото това би довело до забавянето на множество досъдебни производства, които се водят от екипа на Писанчев и ще се наложи тепърва прокуратурата да ги преразпределя.

„В мотивите на законопроекта липсва какъвто и да било анализ на постигнатите професионални резултати в дейността на Агенцията през изтеклата година след преминаването на бившата ГД “БОП” в нейния състав. За този период са проведени 270 операции, включително и 38 с партньорски служби, иззетите са 710 кг хероин, 29 кг кокаин, 211 867 броя таблетки синтетични наркотици и 583 броя огнестрелно оръжие , както и разкритите 13 работилници за изготвяне на скимиращи устройства”, отчитат от ДАНС.

На 11 декември Комисията по правни въпроси към Народното събрание одобри на първо четене поправки в Закона за МВР, внесени от Цветан Цветанов и негови колеги от ГЕРБ. С тези поправки реално се връща старият закон за МВР, променен от кабинета "Орешарски" манипулативно и за определено лице.

Вследствие на това Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) няма да е под ръководството на Държавната агенция за национална сигурност и се връща обратно в системата на МВР. Връщат се и правомощия на президента да назначава със свой указ председателя на ДАНС и главния секретар на МВР.

"Проектозаконът ще даде възможност да възстановим доверието в системата. С приемането му ще можем да говорим за евроатлантически ценности и интегритет в системата за сигурност", каза по време на заседанието вносителят на промените Цветан Цветанов. Според него се връща балансиращата роля на президента в сектор "Сигурност".

Реакцията на ръководството на ДАНС да се противопоставя с декларации на действията на управляващите показва недвусмислено, че доверието между двете страни е на критичния минимум, като дори опозицията в парламента се е дистанцирана от евентуална защита на ръководството на ДАНС. Освен това екипът на Писанчев продължава упорито да мълчи за ролята на Агенцията за предотвратяването на кризата с КТБ и обслужването на определени политико-корпоративни кръгове.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес