Ако утре Парламентът направи отстъпление от така наречения собствен „исторически компромис“, под който се подписаха 184 народни представители преди четири месеца , това ще означава липса на политическа воля за реална съдебна реформа и мимикрия на реформа с цел заблуждаване на българските граждани и на европейските ни партньори. Това заяви пред Faktor.bg адвокат Велислав Величков, член на „Правосъдие за всеки“. Според него обаче тази заблуда няма да остане скрита.
Отстъплението от разпределението на квотите в прокурорската и съдийската колегия – това, което беше прието в комисия по предложение на АБВ, на практика ще обезсмисли основната идея на съдебната реформа и за нас това ще означава, че реформа въобще не се е случила, случила се е „конституционна игра“. Колкото до другите предложения, внесени от народни представители между първо и второ четене, някои от които умряха от „естествена смърт“ – например за явното гласуване. Промените са много съществени и изискват сериозен дебат и очакването е поне те да бъдат приети от народните представители, за да придвижат реформата напред и да улеснят бъдещи промени в Закона за съдебната власт, казва Величков.
Той акцентира, че другата група предложения, зад които седи и „Правосъдие за всеки“, бяха внесени от народни представители и касаят правомощия на ВСС, както и реформа в Прокуратурата – тема, която отсъства напълно от всички съдебни реформи досега. Именно те дават цялостен модел на промяна в съдебната система, така че да имаме не само ефективен съд, но и да имаме ефективна и отчетна Прокуратура и ВСС. Без тези промени да се гледат по същество, на практика дебатът за съдебната система все едно не се е състоял. Когато говорим за съдебна система, трябва да говорим за всички нейни съставни части, посочва адвокатът.
Трудно ми е да кажа какво ще се случи утре, защото сме далеч от разговорите, които се водят , но и във въздуха се усеща, че в момента се водят преговорни сделки по процедури. Някой отстъпва, друг настъпва. Срамното е, че най-важният закон - общественият договор се подменя по смисъл от процедури и сделки. Конституцията не може да е това, тя трябва да се променя смислено и по същество, а върховенството на закона също не може да бъде сделка между народните представители. Моята прогноза е, че сделките и натискът ще продължат до последния момент, както и натискът на статуквото за недопускане на радикална промяна в съдебната система също ще продължи до последния момент. Много е вероятно, след гласуването да се окажем в патова ситуация, в която има разделение на две колегии във ВВС , но няма квотно разпределение на парламентарната квота вътре в двете колегии и кой по какви критерии отива в една от двете, и тоз въпрос да се остави на бъдещо законодателно решение. Никой в момента не събира нужните 160 гласа. Относно предложенията, които са внесени от „Правосъдие за всеки“ – ако сега ги заметат под килима , да не забравят ,че трябва да ги разгледат по същество, добавя юристът.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес