7 членове на организирана престъпна група за данъчни измами влизат в затвора. Това реши Специализираният наказателен съд.
7 години лишаване от свобода получи Бехчет Али, ръководител на групата, ощетила държавния бюджет с 1 398 960,30 лв. чрез избягване установяването и плащането на ДДС посредством отчитане на данъчни фактури за неизвършени вътрешно общностни доставки в страни от ЕС (които не се облагат с ДДС), съобщават от пресцентъра на прокуратурата.
Двама от участниците в групата са осъдени съответно на 5 и 4 години „лишавнане от свобода”. Наложеното наказание на останалите четирима подсъдими е 3 години затвор с 5-годишен изпитателен срок. До 2008 година Бехчет Али се занимавал с производство и законна търговия с плодове и зеленчуци. Фирмата му със седалище в Джебел е внасяла плодове и зеленчуци от Турция и Гърция, като реализирала голяма част от тях на борсата в столичния кв. "Слатина". За да увеличи печалбата си, той решил да избегне плащането на ДДС, като използва фактури за фиктивен износ в Румъния и Словакия. За целта тогава привлякъл първите двама участници в групата, експерти по счетоводство. Те съставяли или осигурявали от други фирми данъчни фактури за фиктивни вътрешно общностни доставки и недействителни транспортни услуги, вписвали ги в дневниците за покупки и продажби, изготвяли неверни декларации по ДДС и ги внасяли в НАП-Кърджали.
На базата на текущата информация за стоковите наличности и реално дължим ДДС ръководителят на групата определял в кой данъчен период да бъдат декларирани вътрешнообщностни доставки. В случай на разкриване на престъпната схема, била подготвена продажбата на дружеството на малоимотно и малограмотно лице, като дейността продължи с друга фирма. На 27 октомври 2010 г. дружеството действително било продадено по предначертания план. От 9 август 2008 г. до продажбата му чрез престъпната дейност държавният бюджет е бил ощетен с 1 044 226,29 лева.
Данъчните престъпления на групата продължили чрез дружество на нов привлечен в нея участник – друга фирма от Джебел. За периода до 10 май 2012 г. чрез фиктивни продажби на плодове и зеленчуци в страни от ЕС, както и недействителни транспортни услуги, на бюджета е била нанесена щета от още 354 734,01 лева.
Опредеделнието на съда не е окончателно и подлежи на обжалване. Специализираната прокуратура ще внесе протест срещу нея в частта, отнасяща се до наложените условни присъди на четирима от участниците.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес