24 Ноември, 2024

Адв. Марковски: Новият закон създава доста вълнения и притеснения сред колегите

Адв. Марковски: Новият закон създава доста вълнения и притеснения сред колегите

Досега законът имаше разпоредба, според която, за да станеш адвокат, можеш да имаш 5 г. трудов стаж като юрисконсулт, следовател, прокурор, съдия, т.е. юридически стаж. Новият текст създава доста вълнения и притеснения сред колегите. Това е заяви адв. Марин Марковски пред „24 часа” по повод внесения на 24 януари законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата. В него се съдържат текстове, които дават сериозни правомощия на адвокатите във връзка с тяхната дейност.

Има сериозно възражение от нотариусите, че адвокатите не би трябвало да имат такова право да заверяват пълномощно, защото някои от тях са недобросъвестни и ще заверяват пълномощни, с които ще се извършват незаконни, нередни, да не кажа, престъпни сделки, смята още адвокатът.

„Възражението се основава на разбирането на нотариусите, че в адвокатурата има неморални хора. Категорично това е невярно, неправилно и няма нищо общо с действителността.В адвокатурата гаранция за почтеност е не само образованието, но кариерата, квалификацията, званията на колегите. Така че твърдението, че адвокатите ще заверяват неверни пълномощни, е въпрос, който следва да се реши по единствено законния и верен начин.” допълни той.

В законопроекта е записана правна норма, която задължава всеки, постъпващ в адвокатурата, да държи теоретичен и практически изпит, за да може да стане адвокат, като от това са освободени хабилитираните научни работници и тези, които имат стаж до 10 г. като адвокати, но по една или друга причина са прекъснали.

Досега законът имаше разпоредба, според която, за да станеш адвокат, можеш да имаш 5 г. трудов стаж като юрисконсулт, следовател, прокурор, съдия, т.е. юридически стаж. Новият текст създава доста вълнения и притеснения сред колегите. Защо е необходимо да държа изпит, като например съм работил 10 г. като прокурор.

Според него теоретико-практическият изпит трябва да бъде полаган, е свързан с особеностите на адвокатската професия, с нейните изисквания, които са уникални. Затова има теоретико-практически изпит и събеседване и се прави комплексна преценка. Разбира се, хората, които участват в комисиите, са толерантни и разумни и няма да пречат на колеги, които идват в адвокатурата да си изкарват хляба.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес