Въпреки че направили пет-шест опита агенти на ДАНС не са успели да открият кой извършва манипулации в информационните системи на МВР при т.нар. операция "Червеи".
Това признаха бившият шеф на отдела за прилагане на СРС в ДАНС Иван Бонев и тримата му подчинени, които са работили по операцията. Това те признаха в Софийския градски съд, където се гледа делото срещу бившия шеф на съда Владимира Янева и Тодор Костадинов. Костадинов е бивш началник на отдел "Вътрешна сигурност " в МВР и е обвинен за това, че е поискал използването на СРС спрямо информационната система, а Янева затова, че го е разрешила за повече от позволения срок.
Двамата агенти на ДАНС, ходили няколко пъти в полицейските управления във Варна, Бургас и Шумен, за да търсят кой влиза в системата и заличава данни за извършители на катастрофи. Според тях хората, който са направили това, са го вършели извън работно време. Затова агентите искали да сравняват дали се влиза в системата на МВР извън работно време. Опитите им обаче претърпели неуспех. Те изобщо не могли да установят манипулации.
Близо час продължи разпитът на Бонев, който е бил лично ангажиран с операцията по контрол на Централния полицейски регистър, съобщи БНР. От него стана ясно, че главният секретар на МВР Светлозар Лазаров не е знаел за едноименното оперативно дело, въз основа на което започва прилагането на СРС по отношение на криминалния регистър на МВР. Двигател е бил подсъдимият Костадинов, който е бил на прякото подчинение на Цветлин Йовчев. Другото споменато име беше на Владимира Янева, чиито подписи стои под разрешенията за прилагане на всички видове СРС-та.
Бонев обясни, че оперативно дело "Червеи" започва след сигнали, че служители на МВР срещу пари заличават криминални регистрации и присъди. Къртици обаче не са открити. Защото:
Не са успели да се справят със системата по секретен начин, а не защото не е имало къртици, каза Людмил Рангелов, адвокат на Тодор Костадинов.
Лаконично ефективността на дело "Червеи" коментира и прокурор Димитър Петров:
Твърди се, че нямало резултати. Ама няма резултати, защото не са открити къртици, или защото те всъщност не са пробили софтуера и хардуера?
Доволен беше и адвокат Людмил Рангелов, защото станало ясно, че не е вярно, че Централният полицейски регистър е бил под контрол 300 дни непрекъснато. Имало прекъсване, после ново искане, защото:
Това е един изключително труден технически проблем. По същество, това е едно ноу-хау. Трябва да се измисли начин за незабелязан от операторите ѝ достъп до информацията.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес