28 Ноември, 2024

Апелативната прокуратура отказа да проверява Пеевски

Апелативната прокуратура отказа да проверява Пеевски

Софийска апелативна прокуратура отказа да разследва депутата от ДПС и Делян Пеевски по сигнала на "Протестна мрежа". 

Постановлението на заместник-апелативния прокурор на София Йордан Стоев е бивш следовател в Столичната следствена служба (от 1994 г. до 2006 година), където когато не е депутат на работа се води и Пеевски. Според него проверката, извършена от Бецова е пълна, всеобхватна, като е изяснила фактическата обстановка и е интерпретирала "правдиво" всички факти, докато в жалбата на един от активистите на "Протестна мрежа" Николай Стайков аргументите са изложени "хаотично и неподредено". Решението става ясно след месец и половина от подаването на сигнала.

Сигналът на беше внесен в края на февруари 2014 година и беше за организирана престъпна група между Цветан Василев, Делян Пеевски и бившия тв водещ Николай Бареков. В него се съдържаха съмнения за множество престъпления. Като пряк резултат бяха установени нарушения в работата на отдел "Банков надзор" на БНБ, а ръководителят му Цветан Гунев е обвиняем за престъпление по служба. Основно действията на държавното обвинение бяха насочени срещу Василев, срещу когото започна и разследване за длъжностно присвояване от КТБ. В края на януари софийската прокуратура обяви, че няма да разследва описаните данни за Пеевски, защото част от тях били опровергани от институциите, а друга част били само предположения.

В жалбата на "Протестна мрежа" срещу отказа на прокуратурата да провери Пеевски, пишеше, че Бецова е нарушила задълженията си, като не е подложила на обстойно изследване и обсъждане всички представени в сигнала и публично достъпни данни и доказателства, както и допълнително събраните в хода на проверката".

Постановлението на Апелативната прокуратура разглежда и въпроса за допуска до класифицирана информация на неуспелия шеф на ДАНС. През 2013 година градска прокуратура е извършила проверка за проучването за надеждност на Пеевски, която завършва с извод, че няма нарушение от страна на служители на ДАНС.

Установено е, че това проучване е било "улеснено" от "факта, че в предходни периоди "неколкократно е било извършвано проучване" на Пеевски и той е получавал достъп както до национална, така и до чуждестранна класифицирана информация.

Прокурор Стоев допълва, че в закона няма минимален срок за проучването, а само максимален, затова приема, че нормативната уредба е спазена. "Освен това е посочено, че Делян Славчев Пеевски е следвало да има съответния достъп до класифицирана информация преди евентуалното му избиране за председател на ДАНС", записва още прокурор Стоев.

Апелативната прокуратурата също не смята, че трябва да бъде обсъждан въпросът с какви средства депутатът е закупил три имота в периода 2002 до 2004 г. Отхвърлени са и доводите за неправилност на постановлението на СГП заради липса на проверка на какво основание Пеевски е ползвал имоти, собственост на юридически лица и относно разноските му за охрана.

Сподели:
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС

Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС

Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа

Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов

Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов

Единодушно - с осем гласа

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Проектът е на стойност 1,92 млн. евро