Толкова много се говори за съдебна реформа, толкова много разнопосочни идеи има, че публиката вече се обърква, заяви по БНР Даниел Вълчев, ръководител на Центъра за правни инициативи, който е професор.
По думите му, тази доста хубава обществена енергия, която съществуваше допреди 6 месеца като нагласа, започва да се пропилява. Ние изгубихме ясните цели на една реформа. Реформа се прави, когато виждаш недостатъците на тази система и искаш да ги отстраниш.
"Правото е инструмент за решаване на значимите конфликти в едно общество по мирен начин, по известна процедура. Следователно, за да има тези възможности правната система, е необходимо да има еднообразни процедури", обясни Вълчев.
На второ място той посочи, че трябва да има предвидимост на решенията. Третото е, да има бързина. "Тук-там в българската съдебна система го има, тук-там - го няма. Съдебната система далеч не изглежда толкова черна, но не изглежда и толкова бяла. В нея има системни проблеми. За да се реформира една система, това е свързано с промяна на хора. Но най-важното е да се сменят правилата, по които тя функционира. На първо място, трябва да се персонализира дейността в съдебната система", каза още Вълчев.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес