17 Февруари, 2025

Държавата се договаря със Симеон, въпреки спечелени дела за Врана и Царска Бистрица

Държавата се договаря със Симеон, въпреки спечелени дела за Врана и Царска Бистрица

Симеон Сакскобургготски

Делато за тези царски имоти са спечелени от държавата, но се обжалват пред ВКС

Сагата с наследствените имоти на царската фамилия прави внезапен завой, след 5 години съдебни дела, водени от държавата, съобщава Дневник. Засеа обаче все още няма официално обяснение защо се случва това.

От Софийския градски съд /СГС/ и от Софийския апелативен съд /САС/ потвърдиха пред изданието, че през последните дни са постъпили две молби от държавата - чрез министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Ненков. Първата молба е до Софийския градски съд, с която се иска спиране на делото за двореца Врана за 6 месеца "до постигане на споразумение". Втората молба е внесена в понеделник в САС с идентично искане - за спиране и на делото за Царска Бистрица.

Делата бяха заведени от държавата при първото правителство на ГЕРБ, като най-настоятелен беше лидерът на партия партия Ред, законност и справедливост Яне Янев. В предизборната кампания през 2009 г. обаче не само РЗС, а всички партии начело с БСП записаха в предизборните си програми намерения за отнемане в полза на държавата на реституираното имущество на Симеон Сакскобургготски. Тогава - през декември 2009 г. -беше гласуван в парламента от мнозинството на ГЕРБ, РЗС и Атака и мораториумът, с който бе забранено на Сакскобургготски да се разпорежда с реституираното си имущество

"до приемането на специален закон". Такъв закон не е приет и до сега, а в Европейския съд в Страсбург Сакскобургготски заведе дело срещу мораториума. Според мнозина юристи българската държава няма шанс в това дело, тъй като в случая забраната за разпореждане с имущество без посочване на правни основания е драстичен политически акт на посегателство върху правото на собственост.

Делото за двореца "Врана", заедно със спора за 16-те хил. дка гори в Рила, още не са решени на първа инстанция. Делото за Царска Бистрица обаче, както и това за земеделското стопанство Врана, приключи и на първа, и на втора инстанция в САС в полза на държавата. Предстои обжалване пред Върховния касационен съд /ВКС/.

Останалите три дела - за чифлика Кричим, хижата Саръгьол и къщата в Ситняково, приключиха на всички инстанции в полза на държавата.

(Решение № 209 от 8 юни 2012 г. по дело № 673/2011 г.) по което върховните съдии казаха, че интендантството на цивилната листа на царя, на чието име са нотариалните актове на повечето имоти, е държавен орган, а не гражданска структура на монарха за управление на неговото имущество. Върховният съд взе това решение без да назначи правна, историческа и каквато и да е експертиза на интендантството. След това решение на ВКС всички по-долни съдебни инстанции започнаха каскадно да решават делата на същото основание, независимо от представяните допълнителни доказателства по всеки конкретен спор.

Дворецът Врана заедно с парка от близо 1000 дка е първият реституиран имот на царското семейство - през 2002 г. кметът Стефан Софиянски го върна на царското семейство. След това Сакскобургготски дари 980 дка от парка на Столичната община.

Сподели:
Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС

Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС

Софийският градски съд отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на ДПС

ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!

ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!

 Никола Николов – Паскал

Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд

Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд

От обвинението днес представиха официалното съобщение по обвинението