24 Ноември, 2024

Делото за катастрофата край Своге не може да влезе в съда

Делото за катастрофата край Своге не може да влезе в съда

Петима от наследниците и роднините на загинали не могат да бъдат открити

Разследването за катастрофата с автобус край Своге, при която загинаха 20 души, е на финала си. На 25 август се навършва година от трагедията. В началото на септември предстои с материалите по делото да бъдат запознати пострадалите, както и наследниците и близките роднини на загиналите, а след това и обвиняемите. Делото обаче не може да влезе в съда, защото петима от наследниците и роднините на загинали са извън страната и не могат да бъдат открити, а няма законов начин да бъдат представлявани задочно.

За причиняване на смърт по непредпазливост на 20 души и на средни телесни повреди на още 8, на съд ще бъдат предадени шестима. Шофьорът на автобуса Григор Григоров беше обвинен ден след катастрофата, защото се е движел с над 53 км/ч, при ограничение от 40 км/ч.

"Тъй като, ако е запазил законовото ограничение на скоростта и при тази пътна настилка, е щял да вземе завоя", заяви пред БНТ Наталия Николова, окръжен прокурор на София.

Според поредица от експертизи обаче, ако пътната настилка е отговаряла на изискванията за сцепление, автобусът е щял да вземе завоя, без да катастрофира, въпреки превишената скорост.

"В конкретния случай пътната настилка не е положена съгласно изискванията, не е спазена рецептата, затова са предявени обвинения на длъжностните лица, които имат отношение към полагането й", посочи Николова.

Така на съд ще бъдат предадени още петима. Изпълнителният директор на фирмата, извършила ремонта, шефът на асфалтовата база, която е произвела некачествената асфалтова смес, техническият ръководител на обекта, надзорникът и шефката на дирекция в пътната агенция, която е трябвало да контролира изпълнението на проекта. Пострадалите и наследниците на загиналите в катастрофата са общо 100 души.

"Законодателят е предвидил всички пострадали лица да бъдат запознати и следва да им бъдат разяснени правата на пострадал", уточни окръжният прокурор на София.

95 от тях вече са запознати с правата си и голяма част са заявили, че искат материалите по разследването да им бъдат прeдявени, тъй като ще искат да бъдат частни обвинители и граждански ищци по делото.

"Към момента обаче не сме установили петима от този кръг лица - пострадали. Същите са с неизвестен адрес в чужбина", каза още Наталия Николова.

Те трябва да бъдат издирени и уведомени, че имат право да бъдат частни обвинители и граждански ищци. Едва тогава делото може да влезе в съда.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес