Преди ден говорителят на ЕК Оливие Баи заяви, че Брюксел следи отблизо изборите за КС и настоя, че всички сигнали за конфликт на интереси и търговия с влияние срещу кандидатите трябва да бъдат проверени обстойно. Комисията обяви, че начинът, по който бъдат избрани съдиите ще бъде взет предвид в мониторинговия доклад за България.
НС обаче за пореден път не се съобрази с настояването на Брюксел и Марковска получи 127 гласа в своя подкрепа от ГЕРБ, ДПС и независимите депутати. Против нея гласуваха Синята коалиция и ”Атака”. Общо 9 депутати от ГЕРБ не подкрепиха Марковска, но 78 го направиха.
Депутатът от управляващата партията и председател на вътрешната комисия в НС Анастас Анастасов получи напълно достатъчните 122 гласа в своя полза. Той бе и заместник-председател на парламента. Срещу него гласува само един депутат, а осем се въздържаха. Основната разлика в гласовете с Марковска бе, че ДПС не участва в гласуването на неговата кандидатура.
Преди ден от ЕК изразиха безпокойството си от информациите, които поставят под съмнение почтеността и професионалния капацитет на двама депутати. Според запознати ЕК има предвид именно кандидатурите на Венета Марковска заради постъпилите сигнали за конфликт на интереси срещу нея и на Анастасов заради образователния му ценз и сравнително ниския пост, който е заемал в съдебната система - шеф на районния съд в Ямбол, преди да стане депутат.
Припомняме, че кандидата на ГЕРБ Атанас Атанасов за конституционен съдия е завършил през 90-та година висшия институт на МВР, специалност “защита на сигурността на НРБ”. Всички знаем, че комунистическата държава или НРБ престана да съществува с приемането на новата Конституция на България през 1991. Освен това Атанасов е обучаван по времето на комунизма във факултет Първи, в който са се подготвяли кадрите на зловещата държавна сигурност. А комунистическият режим, управлявал България, беше обявен за престъпен със специален закон. Много магистрати се съмняват в квалификацията и подготовката му, след като специалността му е “защита на сигурността на НРБ”.
Комисията призова парламентът да изясни напълно всички обвинения за корупция и конфликт на интереси, за да се защити авторитета на институцията Конституционен съд.
"Съдиите в Конституционния съд трябва да отговарят на най-високите критерии за професионализъм и почтеност. ЕК призовава всички компетентни български институции, в частност парламента, да поемат своята отговорност и да направят проверки на обвинения в корупция, конфликт на интереси и търговия с влияние", заяви в писмо до Mediapool временният говорител на ЕК Оливие Баи.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес