Това стана повод и четирите национално представителни работодателски организации да напуснат Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), съобщиха от пресцентъра на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
Всички те изразяват “несъгласие с противоконституционните промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор".
Заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество трябва да се проведе на 2 април (вторник) в сградата на Министерския съвет. Темата, която трябва да бъде обсъдена от социалните партньори, е резултатите от дейността на работната група за обобщаване и съгласуване на позициите относно спешните мерки, които трябва да се предприемат от служебния кабинет в социалната и икономическата сфера, както и да бъде обсъден и проект на Актуализирана стратегия по заетостта на Република България 2013 - 2020 година.
Заседанието е свикано от вицепремиера и министър на труда и социалната политика Деяна Костадинова, която обещава един изключително интересен съвет за тристранно сътрудничество утре, в който много ще има сериозен дебат между всички заинтересовани страни, обясни пред журналисти по-рано днес Костадинова.
Утре обаче ще констатират, че на заседание Националният съвет за тристранно сътрудничество ще е в непълен състав, тоест,
не може да взима решения,
коментира лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
"Можем да проведем разговор, но съветът не може да заседава. В заседанието трябва да участват трите страни и в такъв случай то няма да се състои", обясни синдикалистът.
Според него работодателските организации отдавна са твърдели, че са несъгласни с промените в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор.
Мерките за бедните в момента са много по-важни,отколкото да реагираме на този иначе идиотски закон, коментира на свой ред президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той добави, че е бил уведомен за намерението на работодателските организации. Димитров очаква напрегнато заседанието, тъй като имаме редица несъгласия в работната група по повод мерките. Ако работодателите имат намерение да напускат, както заявяват, и го направят, те имат своите основания, добави Димитров.
По думите му законът, който е бил прокаран в последния ден на парламента, е изключително циничен и противоконституционен.
Още от Закон и ред
Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС
Софийският градски съд отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на ДПС
ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!
Никола Николов – Паскал
Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд
От обвинението днес представиха официалното съобщение по обвинението