Христо Иванов обжалва освобождаването на Петьо Еврото като следовател
- 08:24, 8 Май, 2015
Правосъдният министър Христо Иванов обжалва освобождаването на следователя Петьо Петров, известен с прякора си Петьо Еврото от съдебната система, съобщават от правосъдното министерство. Мотивите са, че решението на Висшия съдебен съвет е прието при съществено нарушение на производствените правила, при превратно упражняване на власт и при грубо несъответствие с целта на закона.
В жалбата си до ВАС, Христо Иванов е поискал и спиране на предварителното изпълнение на решението за освобождаване на Петьо Петров, считано от датата на вземане на решението - 29 април. "Доколкото пред ВАС има висящо дело срещу предишното решение на ВСС,с което съветът отказва да образува дисциплинарно производство срещу Петров по предложение на министър Иванов, съществува възможност съдът да отмени отказа на ВСС. Това обаче би било безпредметно, ако решението за освобождаването на Петров като следовател бъде предварително изпълнено", пише в жалбата.
Петров беше освободен от втория опит по негово желание, а ВСС отказа да образува дисциплинарно производство срещу него по предложение на министър Иванов с мотив, че е изтекла давността за търсене на отговорност. Петров оглавяваше Столичното следствие близо две години, но подаде оставка след решението на Върховния касационен съд, с което напълно бяха оправдани бившият военен министър Николай Цонев, финансиста Тенчо Попов и съдия Петър Сантиров по делото за подкуп. По него Петров беше основен прокурорски свидетел, а съдът прие, че поведението му е била типична провокация към подкуп.
Иванов оспори пред съда отказа на ВСС да образува дисциплинарно производство срещу Петров. В новата си жалба министърът посочва, законът предвижда като единствена пречка за освобождаване на съдия, прокурор или следовател от длъжност тъкмо "образуването на дисциплинарно производство". Целта на закона е да се предотврати възможността на съдиите, прокурорите и следователите да упражняват правото си на "оставка" за избягване на дисциплинарно производство срещу тях и на последиците от дисциплинарно наказание", пише в жалбата на министъра.
"Освобождаването на Петров прави невъзможно осъществяването на дисциплинарно производство по предложението на министъра, което обосновава и правния интерес от жалбата. След като законодателят е възложил на министъра на правосъдието правомощия да предлага образуване на дисциплинарно производство и министърът го е упражнил по отношение на следователя Петров, то ефективното осъществяване на това правомощие следва да бъде обезпечено с адекватна съдебна защита", съобщават още от правосъдното министерство.
Съгласно практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), недопустимо е в правова държава да се отказва съдебен контрол върху акт на държавен орган чрез използване на правни техники и понятия за създаване на "теоретични и илюзорни права".
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес