Редовият прокурор се чувства в ценностна изолация, песимистично настроение е, самотен, изоставен от институцията, в която работи. Той не вярва, че тя ще го защити от влияния, нито пък, че почтената работа ще доведе до кариерно израстване на обвинители. Това са част от изводите на изследване за нагласите на обвинителите към реформите, проведено от Фондацията за развитие на правосъдието.
Резултатите от изследването, които са междинни, бяха представени в сряда на конференцията на Асоциацията на прокурорите от доц. Ива Пушкарова в края на събитието, когато главният прокурор Сотир Цацаров вече не присъстваше в залата, пише "Дневник". По време на форума магистратите изложиха становището си за промените в Конституцията и Закона за съдебната власт.
След публикуването на материала от фондацията пожелаха да уточнят, че крайните резултати можели да бъдат различни и данните към момента са общи наблюдения.
Според данните за над половината от обвинителите разследването е мотивирано от политически поръчки.
Като цяло прокурорите не знаят какви са целите на институцията, какви са приоритетите в работата им и липсва комуникация. Част от тях се чувстват професионално изчерпани, част от тях са напълно безразлични към работата, а всеки пети е уморен, но не заради професионално натоварване, а заради липсата на ценности.
Прокурорите усещат криза на лидерството. Те търсят подкрепа най-вече в приятелите и колегите си, но не и в ръководителите си. Защото за тях системата не ги подкрепя, показват още данните от изследването.
За редовия прокурор прекия му ръководител много често е човек, който е пасивен и няма харизма. Липсва му визия или твърда позиция по проблемите. За голяма част от анкетираните изцяло е скъсана комуникация между редовите прокурори и тези, които взимат решения.
Само 1/3 от прокурорите приемат независимостта като лично преживяване. За останалите - това е външно дефинирана ценност, която зависи от размера на възнагражденията, приятелски отношения с представители на изпълнителната власт.
Мотивацията на прокурорите се предопределя най-вече и от кариерното развитие и заплатата.
Много малка част - 6% от анкетираните казват, че с работата разтоварват комплексите си.
За една четвърт обвинителите са "заразени с пълен разпад на мотивацията", а причината е – лошото управление на прокуратурата.
Прокурорите не вярват, че институцията води борба с корупцията, увеличава се и корупционният натиск върху прокурорите, показва още изследването. За самите обвинители правосъдието не е прозрачно. Те също смятат, че Висшият съдебен съвет е излишен орган. За прокурорите реформата е промяна на инструментариума, с който работят. Почти всеки от анкетираните иска премахване на сегашния Наказателно процесуален кодекс НПК.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес