„КОЙ? БКП–ПОЗОР! КОЙ!” стигна до Съда за правата на човека в Страсбург. Асен Генов и Цветелина Сърбинска, чрез своя адвокат М. Екимджиев, са подали жалба в Европейския съд по правата на човека в Страсбург срещу решението на XIII въззивен състав на Софийски градски съд, с което им се налага административна санкция глоба в размер от 1500 лв. за надписите и протеста, при който декоративната композиция пред централата на БСП в София осъмна оцветена жизнерадостно в цикламено и виолетово.
Освен това, двамата планират да продължат по съдебен път да търсят отговорност на Столична община и община “Възраждане” за това, че незаконният и безстопанствен декоративен елемент на тротоара на ул. "Позитано" №20 все още не е преместен и не е потърсена административна отговорност на лицата или организацията, отговорна за поставянето му в противоречие на правилата.
"Провокативната артистична акция, за която Асен Генов и Цветелина Сърбинска са глобени, беше пред централата на БСП по време, в което бившата комунистическа партия отчаяно се бореше да задържи сриващото се доверие в себе си заради циничното ѝ колабориране с партия Атака и ДПС, в мнозинство подкрепящо правителството на г-н Орешарски. Две години след това лидерите на БСП все още споменават акцията като инструмент за “мобилизация” на рехавия си електорат." обясняват активистите.
Интересно е развитието на делото. Двамата получават оправдателна присъда на първа инстанция в Софийски районен съд. При разглеждане на делото на втора инстанция прокуратурата не поддържа обвинението. Аргументите на прокуратурата са, че това не е престъпление, самото деяние не е противообществено и не е доказано безспорно кой е извършителят. Въпреки това, със скандални мотиви, XIII въззивен състав на Софийски градски съд, им налага административна санкция. Един от тримата съдии-членове на съдебния състав, подписва решението с особено мнение като писмено излага мотивите си и посочва сериозни процесуални и следствени пороци, не счита, че протестната акция е неуважителна към обществото, не смята, че е нарушен обществения ред и определя акцията като израз на позиция с художествени артистични средства, както беше посочено и в решението на първа инстанция. Приема, че двамата “чрез художествени похвати, са изразили своята гражданска позиция и отношение към скулптура, която отразява един обществено политически строй, който е бил установен в страната и вече е отминал, както и към който голяма част от обществото е било и е негативно настроено”. Самият комунистически режим е осъден и обявен със Закон за престъпен през 2000 г. от Народното събрание със Закон.
Изразената писмена позиция на съдия - член от съдебния състав, придържаща се изцяло към принципите и нормите от Европейската конвенция за защита правата на човека и на българското законодателство, ни дава надежда, че в българския съд работят почтени и отговорни към обществения интерес съдии, които при изпълнение на своите професионални задължения се осланят само на вътрешната си убеденост и закона.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро