Делото за избора на общински съветници в София влиза в съдебна зала в понеделник. То е насрочено по жалби, подадени от кандидата за кмет на София Мария Календерска и още няколко политически формации. Календерска даде на съд вота в София и поиска спиране на решението на ОИК за избор на общински съветници и касиране на вота заради "умишлено манипулиране на протоколите и опорочаване на избора на гражданите".
Жалбата е на основание чл.459, ал. (1) от Изборния кодекс. „Допуснати са драстични и груби нарушения на императивни разпоредби на Изборния кодекс, които опорочиха изцяло изборния процес, поради което определените и обявени резултати не отговарят на действителната воля на избирателите, като доказателствата за това са близо 10% сгрешени протоколи от общия брой за изборите за общински съветници”, се казва в нея.
Видно от приложените протоколи към жалбата, корекции са правени по разпределение на действителните гласове, като на тези корекции липсват подписите на всичките седем члена на този СИК. В жалбата са дадени примери с 89 СИК-ове, в които са правени поправки на изборните резултати без подписи на членовете на комисиите и без правно основание, разминаване в гласовете, неправилни корекции и задрасквания, неоснователно намаляване на броя на гласовете за ПП „България без цензура“. Приложени са и документи за констатираните нарушения.
Кандидатът за кмет на ББЦ настоява за повторно преброяване на всички бюлетини в изборите за общински съветници в секционните избирателни комисии на територията на Столична община.
Още от Закон и ред
Христо Грозев се оказа мишена на българите, руски шпиони в Лондон
Сред обектите на групата са били журналисти, политически дисиденти и американска военна база, показва разследването на Острова
Илиян Тодоров, осъден за убийството пред Соло", иска преразглеждане на делото
Осъденият беше екстрадиран от Узбекистан, след като в продължение на 13 години се укриваше от закона
В Словакия закопчаха двама души, заподозрени в подготовка на атаки срещу критична структура
Гашпар отхвърли твърденията за "руска" или "украинска" връзка, като посочи, че тези предположения са по-скоро политически, отколкото фактологически мотивирани