Парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика вчера обсъди годишния доклад на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) за 2014 година. Дейността на комисията нашумя изключително покрай казуса с тефтерчето на Филип Златанов. Понастоящем тя работи на границата на кворума, със състав от 3-ма души.
По време на вчерашното заседание депутатите са препоръчали на членовете на КПУКИ да преразгледат законодателството, свързано с конфликт на интереси, каза в предаването "Преди всички" на БНР заместник-председателят на Парламентарната комисия за борба с корупцията Методи Андреев:
"Вчера препоръчахме на комисията да разгледа много внимателно всички закони, в които се говори за конфликт на интереси, и да се синхронизират определенията за конфликт на интереси, като най-сериозно трябва да бъде обхванато това понятие в самия закон, по който работи комисията. Така ще може да увеличим ефективността на контрола, който комисията осигурява", заяви Андреев.
Бившият председател на Комисията по досиетата каза още, че е дискутирана и темата за слабата ефективност на КПУКИ за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
"Беше посочено, че комисията установява дали примерно сме си подали съответните декларации, а би трябвало да се осъществят връзки между органите, които следят тази деликатна сфера – корупция, конфликт на интереси, както стана в Румъния, където създадоха този сектор за борба с корупцията", посочи Андреев.
Според него воля за борба с корупцията у нас има, но трябват и хора, които да изпълняват законите.
Депутатът смята, че комисията не трябва да се използва за разчистване на политически сметки, а по същество.
Ако се стигне до създаването на специализиран орган за борба с корупцията, той трябва да е независим, категоричен е Методи Андреев. Според него у нас трябва буквално да се пресъздаде румънският модел, тъй като е работещ.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес