24 Ноември, 2024

Министър Иванов отсвири скандалния Панайот Велков от списъка на синдиците

Министър Иванов отсвири скандалния Панайот Велков от списъка на синдиците

Със заповед от днес, 12 януари, министърът на правосъдието Христо Иванов нареди изключването на Панайот Велков от списъка на лицата, които може да бъдат назначавани за синдици в производства по несъстоятелност по Търговския закон, съобщава пресцентърът на Министерството на правосъдието.

Последно името му бе замесено в скандалното дело "Белведере", заради което заедно с прокурор Румяна Ченалова бяха остро критикувани от френския посланик у нас, който коментира, че има "гнили ябълки" в българската правосъдна система. 

На основание чл. 60, ал. 1 от АПК е допуснато предварителното изпълнение на заповедта, тъй като e от особена важност, както да се предотвратят непоправими вреди на съответните дружества, на които Велков е назначен за временен синдик, така и да се обезпечи и гарантира сигурността на участниците в търговския оборот като цяло.

Проверката на дейността на Панайот Велков е започнала след няколко сигнала до министъра на правосъдието по различни дела. Служебно министерството е проверило цялостната дейност на синдика по всички пет търговски дела (все в СГС), по които е бил назначен. В хода на проверката са констатирани нарушения, допуснати от Панайот Велков като временен синдик, свързани с превишаване на правомощията му, неправомерно сключване на договори за сметка на дружествата-ответници от негова страна, при което те са натоварвани със значителна парична тежест, както и различни действия, с които по същество е затруднявал упражняването на търговската дейност на дружествата.

Констатиран е и случай, при който Панайот Велков неправомерно е разгласил с доклад до съда кореспонденция, водена между дружествата и техните адвокати, която кореспонденция е неприкосновена и се ползва със закрила, съгласно чл.33, ал.2 от Закона за адвокатурата и чл.30, ал.5 от Конституцията на Република България.

По закон временният синдик по чл. 629а, ал. 1 от ТЗ, е длъжен да осъществява правомощията си с грижата на добър търговец. Целта на обезпечителната процедура е да се запази имуществото на длъжника поне такова, каквото е към момента на подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност и да се осуети бъдещото влошаване на финансовото му състояние поради лошо управление, без да се пречи на ответника да упражнява дейността си на търговец.

Министерството на правосъдието започва поетапна проверка на дейността на всички синдици в България.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес