"Съветският модел на прокуратурата трябва решително да бъде отхвърлен. Той я превръща в източник на корупция, шантаж и изнудване и създава възможност за използването ѝ за политически цели". Това обяви в София председателят на Венецианската комисия Джани Букикио по време на престижната конференция на правосъдните министри на всички държави-членки на съвета на Европа.
Венецианската комисия е орган към Съвета на Европа и е призната като най-авторитетната международна институция областта на конституционното право и стандартите за върховенство на правото.
Джани Букикио и генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд отправиха и общо послание към страните от бившия социалистически блок: "Гарантирането на върховенството на закона (в тези страни) зависи пряко от културата и манталитета на политиците и магистратите", пише Mediapool.bg.
В последния доклад на Венецианската комисия по повод конституционните промени у нас за пореден път се посочваше, че българската прокуратура продължава да функционира по съветски модел. На Народното събрание бе препоръчано да осигури независимостта на съдиите и отчетността на прокурорите. С впечатляващо единодушие парламентът направи точно обратното – съхрани зависимостта на съдиите от политическата конюнктура и остави прокурорска колегия безотчетна.
"В голяма част от страните (в Централна и Източна Европа) прокуратурата има йерархична структура и най-отгоре е главният прокурор. Особено важно е да се гарантира, че прокуратурата се опира на закона, а не на политическата целесъобразност, че прокурорите не изпълняват неправомерни указания", коментира Букикио.
Председателят на Венецианската комисия посочи корупцията в съдебната система като най-голямата заплаха за съдебната система. Според него борбата с нея може да изисква и неконвенционални методи.
Той каза, че в редица страни политиците не са изгубили интереса си да влияят върху магистратите. В тях масово се прилага принципът "Плячката е за победителя".
"Съдебната независимост може да се гарантира, само ако върховенството на закона се превърне във вътрешна убеденост и на политиците, и на магистратите. Трябва да се набляга не на наизустяването на законите, а на развитието на способността да се разсъждава по правни въпроси. Съдиите да не бъдат само технически проводници на закона, а истински двигатели на върховенството на закона", категоричен е Джани Букикио
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес